"Birer elmas, birer nişan, birer ihsan, birer hediye takılmış..." Bu kısmın izahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bununla beraber, sen buna dikkat et ki, bir perde-i gaybdan kalınca bir ip çıkıyor.(Haşiye) Bak, sonra binler ipler ondan uzanmış. Her bir ipin başına bak: Birer elmas, birer nişan, birer ihsan, birer hediye takılmış. Herkese göre birer hediye veriyor. Acaba bilir misin ki, böyle garip bir gayb perdesinden böyle acip ihsânâtı, hedâyâyı şu mahluklara uzatan zatı tanımamak, ona teşekkür etmemek ne kadar divanece bir harekettir?"

"Çünkü onu tanımazsan, bilmecburiye diyeceksin ki, 'Bu ipler, uçlarındaki elmasları, sair hediyeleri kendileri yapıyorlar, veriyorlar.' O vakit her ipe bir padişahlık mânâsını vermek lâzım gelir. Halbuki, gözümüzün önünde bir dest-i gaybî o ipleri dahi yapıp o hedâyâyı onlara takıyor. Demek, bütün bu sarayda her şey, kendi nefsinden ziyade, o muciznümâ zatı gösteriyor. Onu tanımazsan, bütün bu şeyleri inkâr etmekle, hayvandan yüz derece aşağı düşeceksin."(1)

Kalın ip, binler ipler, elmas, nişan, hediye ve ihsan tabirlerini Üstadımız haşiyede şu şekilde izah ediyor:

"HAŞİYE: Kalınca bir ip, meyvedar ağaca; binler ipler ise, dallarına ve ipler başındaki elmas, nişan, ihsan, hediyeler ise, çiçeklerin aksamına ve meyvelerin envaına işarettir."

Elma, armut, üzüm, hurma, incir, zeytin, buğday gibi sayısız meyve ve sebzelerin hepsi hem insan hayatının devamı için elmas gibi değerli ve kıymetlidir.

"Nişan" burada bir şeye işaret eden delil manasında kullanılıyor. Sayısız ihsan ve ikramlar Allah’a işaret eden birer nişandırlar.

1) bk. Sözler, Yirmi İkinci Söz, Birinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...