"Birinci meslek: Azrâil Aleyhisselâm, herkesin ruhunu kabzeder. Bir iş bir işe mâni olmaz..." Hz. Musa'nın, Hz. Azrail'e tokat atması konusundaki birinci mesleği izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci temsil: Şeffafiyet sırrıdır: Güneşin zatının bir küçük modelini ve sıfatlarını içinde barından tecellisi ve yansıması, denizin yüzünde de görünür. Küçük bir damlanın içinde de görünür. Büyük, küçük onun için fark etmez. Güneş, deniz büyüktür diye ona fazla ışık ve yansıma göndermez, ona ayrı bir çaba sarf etmez. Damla ile deniz şeffaf, yani parlak olmasından, güneşin yansımasını kabul edip, ikisi de güneşi aynı ile gösterirler.

Fark büyüklük ve küçüklüktedir. Güneş için, kendini o parlak yüzeyde göstermek açısından büyüklük ve küçüklük deniz ile damla olması önem arz etmez, ikisi de aynıdır. Denizde görünmesi ile damlada görünmesi güneş açısından eşittir.

Aynen bu güneş misalindeki gibi, Azrail (as) güneşten daha nurani bir varlık olmasından dolayı bütün mahlukatın ruh aynasında temessül eder. Yani canlıların ruh aynasında aynı ile yansır. İnsanların aynadaki görüntüsü cansız ve ruhsuzdur, ama Azrail (as) canlıların ruh aynasında yansıması aynı ve bizzat kendisidir. Yani bir görüntü ve kopya değil, bizzat kendisidir.

Güneşin her bir damla ve şeffaf şeyde zatına ait özellikleri ile beraber yansıması gibi Azrail (as) da her canlının ruh aynasında aynen ve bizzat tecelli eder. A şahıstaki Azrail (as) aslı olup B şahıstaki onun görüntü ya da kopyası demek değildir. Azrail (as) A şahsa da B şahsa da bizzat kendi gider ve öyle işini görür.

İkinci temsil: Mukabele sırrıdır: İnsanlardan oluşan büyük bir daire ve halka düşünelim. Bu daire ve halkanın merkezinde de bir adam farz edelim. Elinde de bir mum olsun. Etrafında halka ve daire çizmiş olan insanların elinde de birer ayna varsayalım. Merkezdeki adamın mum ile verdiği ışık, etrafındaki her bir aynada bölünmeden parçalanmadan ve zahmetsiz olarak görünür ve tecelli eder. Zira hepsi merkezin tam karşısında ve konumları hep aynı olmasından, merkeze olan nispetleri eşit ve aynıdır. Aynen bu misaldeki gibi Azrail (as) bir anda bir merkezde iken canlıların ruh aynasında aynı ve zatı ile bulunabilir. Burada hem canlıların ruh aynalarının kabiliyeti, hem de Azrail (as) kabiliyeti bir anda bir çok yerde bulunmayı kolaylaştırıyor.

Azrail (as)’in azametli şahsiyetinin misal alemindeki misali aynalarda çok misali yansımaları ve görüntüleri vardır. Yani Azrail (as) bir şahıs iken, misal aleminde binler şahıs şekline giriyor. Girdiği her misali şahıs aslı gibidir. Yani bütün vasıfları ile misal aynasında beraber bulunur. Bu yüzden bir iken binler olur. İşte Hazreti Musa (as)’in tokat attığı ölüm meleği Azrail (as) hakiki şahsı değil, ama hakiki şahıs gibi iş gören misali şahsıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kartal1444
musa (as) gelen hakiki şahıs gibi iş gören misali şahıs yerine hakiki şahsı gelse idi herhalde yine fark etmez idi yine tokatı yerdi. çünkü ölmek istemiyordu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...