"Böyle zamanda tereffühte izn-i şer'î bizi muhtar bırakmaz... Sevâd-ı âzam, hem ekseriyet-i mâsumun maişeti basittir." Bir Müslüman zenginse lüks bir hayat yaşayabilir mi, lüks otellerde kalıp lüks ve pahalı araç edinebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Böyle zamanda tereffühte izn-i şer'î bizi muhtar bırakmaz"

"Lezâiz çağırdıkça 'Sanki yedim' demeli. 'Sanki yedim' düstur eden, bir mescidi yemedi. (HAŞİYE)

Şimdi ise ekseri açlığa düştü kaldı. Telezzüze ihtiyar izn-i şer'î kalmadı.

Sevâd-ı âzam, hem ekseriyet-i mâsumun maişeti basittir. Tagaddî besâtetiyle onlara tâbi olmak,

Bin kere müreccahtır, ekalliyet-i müsrife, ya bir kısım sefiye tagaddîde tereffüh noktasında benzemek."

"HAŞİYE: İstanbul‘da 'Sankiyedim' namında bir mescid var. 'Sanki yedim' diyen adam, hevesinden kurtardığı paralarla bina etmiş."(1)

İnsan dünya lezzetleri çağırdıkça "sanki yedim" demeli, yemeyip o masrafları tasarruf ederek hayırlı işlerde istihdam etmeyi prensip yapmalıdır. Nitekim birisi bu prensip ile bir mescit inşa etmiştir. Lezzetler gelip geçicidir, lakin hayırlı işler kalıcıdır.

İnsanların çoğunluğu açlık ve sefalet içinde iken, az bir kısım zenginin lüks ve israf içinde yaşaması caiz olmaz. Yani böyle bir durum içinde, lezzet takip etmek İslam açısından caiz değildir.

Sevad-ı azam, insanların çoğunluğunun genel yaşam standardı demektir. Yani insanların ekseriyetinin hayat standardı nasılsa, bizim de bu standart içinde yaşamamız tavsiye ediliyor. İnsanların hayat standardı zayıfken, yani fakirken; bizim lüks ve israf boyutunda yaşamamız doğru ve caiz olmaz.

Ama insanların genel durumu çok iyi bir standarda ulaşmış ise; o zaman lezzetleri takip etmekte bir sakınca olmaz.

İnsanın helalden kazanıp helale harcaması ve mali ibadetlerini yerine getirmesi, lüks yaşamasına ve toplumun genel standardının üzerine çıkmasına ruhsat vermez.

Özet olarak; insanların genel geçim standardına uymak gerekiyor.

(1) bk. Sözler, Lemeât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...