"Bu misafirhane-i dünyaya gelen her zîşuur, gözünü açtıkça görür ki, bir kudret, bütün kâinatı kabzasında tutmuş..." On Beşinci Şuâ, Onuncu Kelimeyi kısaca izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın her şeye kâdir olmasının en büyük delil, kâinat ve içinde icra edilen harika fiillerdir.

Trilyonlarca dev galaksileri, muazzam bir hız ile birbirine çarptırmadan, birbirinin sahasına tecavüz ettirmeden bir sapan taşı gibi çekip çevirmek, ancak nihayetsiz bir kudret ve kuvvet ile olabilir.

Yine gözle görülemeyecek kadar küçük bir atom çekirdeğinin içinde elektron gibi küçük taneciklerin çok yüksek bir hızla döndükleri halde birbirine çarpmaması ve birbirine girmemesi sonsuz bir kudret tarafından idare edildiklerini gösteriyor.

Yapılan hesaplamalara göre, elektronun saniyede 2.200 km. hızla hareket ettiği ortaya konuldu. Bu ışık hızının %1’ne denk geliyor, ancak dünyanın etrafını 18 saniyede dönmeye yetecek kadar hızlı.

Proton, atom çekirdeğinde bulunan pozitif yüklü taneciktir. Nötron, atom çekirdeğinde bulunan kütlesi 1,675×10-24 gram olan yüksüz taneciktir. Elektron, çekirdeğin etrafında bulunan kütlesi 9,109×10-28 gram olan negatif yüklü taneciktir.

Toprak gibi cansız, şuursuz ve iradesiz bir unsurdan, sayısız bitkilerin yetiştirilmesi ve canlıların istifadesine sunulması da ayrıcaAllah’ın sonsuz kudretinin ve nihayetsiz ilminin delilidir. Trilyonlarca canlının intizamlı ve dengeli bir şekilde beslenmesi ve büyütülmesi sınırsız bir kudretle olabilir.

Bulutların bir anda havada toplatılıp, altı yüz tondan fazla su kütlesini latif hava taneciklerinde saklaması ve yeri geldiğinde yağmur, kar, dolu ve çiğ şeklinde yere indirerek, toprağı ve bütün bitkileri suya kandırması da Allah’ın sonsuz kudretinin her şeye yettiğinin bir ispatıdır.

Hulasa, kâinatı bütün unsurlarını dikkatle inceleyen bir insan, her tarafı tedbir ve idare eden sonsuz kudret sahibi, Vahid ve Ehad olan Cenab-ı Hakk’ın varlığını görür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kırkıncı25

çok teşekkür ederim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...