"Cenab-ı Hak musibetleri veriyor, belaları musallat ediyor. Hususan masumlara, hatta hayvanlara bu zulüm değil mi?" Hayvanlarla alakalısını açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanların hastalanması, diğer hayvanlar veya insanlar tarafından eziyete maruz kalması, aynı suali hayvanlar için de geçerli kılıyor. Bela ve musibet sadece insana mahsus değildir, hayvanlar da bundan nasibini alıyor.

Dolayısı ile insanlar için verilmiş cevap aynen hayvanlar için de geçerlidir. İnsan nasıl ilahi isimlerin tecellisini gösterme ve ilan etme konusunda bir model ise, hayvanlar da aynı şekilde ilahi isimlerin tecellisini ilan edip gösterme konusunda birer modeldirler.

Hayvanlar ücretini hem peşinen dünyada alıyorlar hem de ahirette ruhları bekaya mazhar olacak...

Aslanın parçaladığı bir ceylana bakarken şöyle de düşünmek gerekiyor:

Bu ceylan, bugüne kadar, ormandaki bunca vahşi hayvana rağmen hayatını sürdürdü. Bugün ise onun ölüm günüydü. Her şeye bir sebep yaratan Allah, onun ölümünü de aslanın eliyle tahakkuk ettirdi. "Her nefis ölümü tadacaktır..." (bk. Âl-i İmran, 3/185) hükmü ceylanda bu şekilde tahakkuk etti. Bir gün de o aslan ölümü tadacak ve her ikisi de yolculuklarının ilk noktalarına varacaklar ve asılları olan toprağa rücu edecekler.

Ölüm kanununun bir icabı olan bu gibi hâdiseleri ölçü alarak, hayatı mücadele kabul etmek, kısır bir değerlendirme olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...