"Cihanın bütün arslanlarının bağlandıkları bir zinciri, hileci bir tilkinin koparmasına imkân var mıdır?" Bu beyti izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir konu hakkında getirilen deliller yalnız başına kaldığında görünüşte zayıf olsalar bile, bir araya geldiklerinde, kuvvetleşirler. Bunları ayrı ayrı iken rahatlıkla koparabilenler, birleştikten sonra artık koparmaları imkansızlaşır. Fakat delillerin herbiri çelik ipler gibi kuvvetli ve sağlam ise, yalnız başına bile birisinin koparması mümkün değildir.

işte milyonlarca peygamber, evliya ve alimlerin bağlandıkları İslam gibi hak bir davayı (Her bir delili elmas gibi sağlam, çelik gibi dayanıklı); zihne gelen tabansız ve temelsiz bir vehim ve vesvesenin bozması ya da şüphe vermesi kabil değildir.

Milyonlarca peygamber, evliya ve alimler; burada aslana benzetilirken, şeytanın zayıf vesvese ve hilesi ise tilkiye benzetiliyor. Malum, tilki değil milyonlar aslanın, bir aslanın bile karşısına dikilemez ve ona zarar veremez. Aynı şekilde değil milyonlar peygamber ve evliya, belki sadece bir peygamberin hayatında gösterdiği sayısız harika delil ve mucizeler bile, şeytanın vahi ve temelsiz hilesini hak ile yeksan edebilir.

Özet olarak; böyle kuvvetli bir ittifak karşısında, şeytanın adi ve zayıf hileleri beş para etmez ve etmemelidir, diye ders veriliyor.

İlgili bahsi okumak için tıklayınız:

- Muhakemat.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (1.Bölüm)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...