Block title
Block content

Ebedler tarafında ve zerreler alemi ve ezel canibinden gelen hitabı nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bedenini oluşturan zerreler, daha önce Allah’ın kainat kışlasında tanış idiler. Onun emri ve kanunu dairesinde hareket edip, ona tam bir inkıyat ve itaat içinde idiler. Hal böyle iken, insanın kışla hükmünde olan bedeninde toplanıp orada bir ömür hizmet ettikten sonra, ölüm emri ile dağılmaları ve sonra yeniden toplanmaları zor ve meşakkatli bir iş değildir.

Allah ruhlar aleminde bütün ruhlara “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soruyor ve bütün ruhlar “Kalu Bela.” (Evet sen bizim Rabbimizsin) diye cevap veriyorlar. Bütün bunlar her şeyin Allah’ın sonsuz kudret ve iradesinin karşısında balmumu gibi olduğunu gösteriyor. "Nasıl olur da bu mevcudat ikinci diriliş emrini aldıklarında Ona zorluk çıkarabilsinler." denilmek sureti ile ikinci diriliş olan haşirin ne kadar kolay ve makul olduğuna vurgu yapılıyor.

Ebed tarafı ikinci hayat olan ahiret alemine işaret ederken, ezelden gelen hitap ise Kur’an’a işaret ediyor. Zerreler alemi ise maddi alem ve bu alemde cevelan eden zerre ve atomlara kinayedir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Uzunca bir Haşiye | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3925 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...