Ebedler tarafında ve zerreler alemi ve ezel canibinden gelen hitabı nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bedenini oluşturan zerreler, daha önce Allah’ın kainat kışlasında tanış idiler. Onun emri ve kanunu dairesinde hareket edip, ona tam bir inkıyat ve itaat içinde idiler. Hal böyle iken, insanın kışla hükmünde olan bedeninde toplanıp orada bir ömür hizmet ettikten sonra, ölüm emri ile dağılmaları ve sonra yeniden toplanmaları zor ve meşakkatli bir iş değildir.

Allah ruhlar aleminde bütün ruhlara “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soruyor ve bütün ruhlar “Kalu Bela.” (Evet, sen bizim Rabbimizsin.) diye cevap veriyorlar. Bütün bunlar her şeyin Allah’ın sonsuz kudret ve iradesinin karşısında balmumu gibi olduğunu gösteriyor. "Nasıl olur da bu mevcudat ikinci diriliş emrini aldıklarında Ona zorluk çıkarabilsinler?" denilmek sureti ile ikinci diriliş olan haşirin ne kadar kolay ve makul olduğuna vurgu yapılıyor.

Ebed tarafı, ikinci hayat olan ahiret alemine işaret ederken, ezelden gelen hitap Kur’an’a işaret ediyor. Zerreler alemi ise maddi alem ve bu alemde cevelan eden zerre ve atomlara kinayedir.

***

Ruhların ebed tarafında ve zerreler aleminde olması, kainatın daha tam teşekkül etmediğine işaret ediyor. Yani ruhlar şu içinde yaşadığımız maddi kainattan daha önce yaratılmışlar, manası anlaşılıyor. Belki kainat ruhların bu macerası esnasında, madde bakımından sadece zerrelerden ibaretti, daha sonraları teşekkül ve tanzim olundu.

Özet olarak ruhlar, Allah’ın "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" sorusuna, cevap verdiği hengamda, kainat zerrelerden ibaretti, daha sonları teşekkül ve tanzime geçildi.

***

"Ebedler alemi" ifadesi her şeyin ayan beyan olduğu ahiret alemini ifade ediyor. Çoğul bir ifade kullanılmasının sebebi ise, ahiret aleminin kabir, haşir, mahşer, sırat vesaire gibi çok aşamalardan oluşmasına kinayedir. Yani ahiret kabirle başlayıp cennet ve cehennemle son bulan çok büyük, uzun (sonsuzluk cennet ve cehennem için geçerli) ve kapsamlı bir alemdir.

"Zerreler alemi" maddeyi oluşturan en küçük yapı taşları demektir. Buna bir dönem atom dediler, lakin atomdan daha küçük yapı taşları keşfedildi. Esir maddesi şu an için ifade edilecek en küçük ve en gizemli yapı taşı diyebiliriz. Yani zerreler aleminden kasıt her bir eşyayı oluşturan esir maddesidir. Ya da en sağlam ifadesi ile "zerre", maddenin en son noktası ve en küçük yapı taşıdır da denilebilir.

Zerreler bu dünyada istihdam edildiği gibi alem-i ahirette de istihdam edilecekler. Ama orada fizik kanunları daha latif daha nurani olacağı için, zerreler de ona göre olacaklar.

"Hitabın ezel canibinden gelmesi" demek Allah’ın emretmesi anlamına geliyor. Yani İsrafil ve borusu sadece bir sebep bir ritüeldir, asıl işi gören emri veren Allah’tır. Hal böyle olunca hangi zerre, hangi cisim Allah’ın emrinden gizlenip saklanabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...