"Eğer ayrı ayrı fabrikalarda, ayrı ayrı merkezlerde teçhizatları yapılsa bir ordunun teçhizine lâzım olan bütün askerî fabrikalar, bir tek neferin teçhizatı için lâzım gelir." İzah eder misiniz, teçhizattan maksat nedir?

Soru Detayı

"Eğer ayrı ayrı fabrikalarda, ayrı ayrı merkezlerde teçhizatları yapılsa bir ordunun teçhizine lâzım olan bütün askerî fabrikalar, bir tek neferin teçhizatı için lâzım gelir." izah eder misiniz? Burada ki teçhizattan maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Teçhizat", bir askerin sahip olmuş olduğu askeri gereksinimlerdir; silah, mühimmat, kasatura, bot, üniforma, iç çamaşırı vesaire gibi...

Şayet her askerin ihtiyaçları ayrı ayrı olsa idi, mesela silahı ayrı botu ayrı üniforması ayrı olsa idi, o zaman her bir asker için bu ihtiyaçları üretecek fabrikaların kurulması gerekecekti. Yüz bin askeri donatmak için devletin yüz bin ayrı ayrı fabrikalar kurması gerekecekti.

Bu hem çok zor hem de masraflı olacağı için devlet bütün askerlerin ihtiyaçlarını tek tip yapıp tek fabrikadan üretme yoluna gidiyor. Bu hem kolay hem de masrafsız bir yoldur. Bu yolla bir askeri donatmakla yüz bin askeri donatmak eşit hale geliyor.

Yani birlikte kolaylık, çoklukta zorluk oluyor. Yeryüzündeki her bir canlı bir askerdir ve hepsinin de yaratıcısı tek bir Allah’tır. Şayet tek bir İlahı kabul etmezsen, canlılar adedince İlahlar kabul etmen gerekecek ki, bu çok saçma ve safsata bir yaklaşımdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...