"Ehl-i kitabın iddia ettikleri iman, yakînden hâli olduğundan, onların imanı, iman olmadığına işarettir." İzah eder misiniz, sabık ümmetlerin durumu nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hazreti İsa (as)’ın veya Hazret-i Musa (as)’ın peygamberliği dönemindeki itikada göre iman edenlerin imanı haktır. Lakin sonraki dönemlerde Tevrat ve İncil tahrifata uğramış, hakiki imana uygun olmayan batıl görüş ve fikirler bu semavi dinlerin safiyetini bozmuştur.

Mesela Hazreti İsa (as)’a -haşa- Allah’ın oğlu denilmiş ve bu Hristiyanlığın bir rüknü hâline getirilmiştir. Yahudilerin bir kısmı da benzer bir şekilde "Üzeyir (as)’a Allah’ın oğlu, meleklere de Allah’ın kızlarıdır." gibi sapkın ve küfür ifade eden itikatlara sapmışlardır. Böyle batıl şeylere inanan bir kişinin imanı, asla sahih ve makbul olmaz.

Dolayısı ile tahrif edilmiş Tevrat ve İncil'e iman edenlerin imanları sahih ve makbul olmuyor. Havarilerde böylesi batıl inançlar söz konusu değildi ve onların imanı sahih ve makbuldü.

Özetle İncil ve Tevratın bozulmamış ilk hâline iman edenlerin imanı geçerli ve makbuldür. Lakin sonradan bozulan ve içine küfür karışan Tevrat ve İncil'e iman edenlerin imanları ise, sahih ve makbul değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...