"En kerametli bir vesile-i makasıd" ile "En makbul bir duayı manevi" cümleleri arasındaki farkı izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarik-i hakikat, en makbul bir dua-yı mânevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en sâfi bir ubudiyet, ihlâstır."(1)

Vesile-i makasıd; arzu edilen amaç ve gayeye ulaşmak için en kısa ve kestirme yolu kullanmak demektir. Mesela, maksadımız Allah’ın rızasını kazanmak ise bunun en kestirme ve kısa vesilesi ihlastır. Yine maksadımız cenneti kazanmak ise yine bunun en kuvvetli vesilesi ihlası elde etmektir. Özetle ihlas, amaca en çabuk ulaştıran bir vesiledir. İhlas bazen keramet derecesinde maksada ulaştırır.

“En makbul bir dua-yı mânevî” ifadesinde ise, insanın dualarının kabul görmesinde ihlasın önemine işaret ediliyor. Evet nasıl namazın kabulü ihlas ile mümkün ise, duaların Allah katında kabul görmesi de ancak ihlas ile yapılan dualarla mümkündür.

Maksada ulaşmak ile duanın kabul görmesi arasında benzerlikler olsa da tamamen aynı demek değildir. Dua bizatihi bir ibadet iken, maksada ulaşmak nihayi bir gaye ve hedeftir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...