"Evet, bu kâinat bin birlikler perdeleri içinde sarılı bir gül goncası gibidir." cümlesinin geçtiği yeri izah eder misiniz, "gül goncası" ve "gül" ifadeleri kullanılmasının hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, bu kâinat bin birlikler perdeleri içinde sarılı bir gül goncası gibidir. Belki esmâ ve ef'âl-i umumiye-i İlâhiyenin adedince vahdetleri giymiş bir tek insan-ı ekberdir. Belki, envâ-ı mahlûkat sayısınca dallarına vahdetler, birlikler asılmış bir şecere-i tûbâ-i hilkattir."

"Evet, kâinatın idaresi bir ve tedbiri bir ve saltanatı bir ve sikkesi bir, bir, bir, bir, tâ bin bir bir birler kadar..."(1)

Kainat iç içe, yani girift olarak sayısız alemleri içinde barındırıyor. Her bir alem bir ismin tecelli dairesi olup, o ismi talim ve tarif ettiriyor. Yani alemler iç içe geçmiş bir gül goncası gibi, hepsi farklı bir ismin riyaseti altında, Allah’ın isim ve sıfatlarına aynedarlık yapıyor, onu şuur sahibi varlıklara ilan ediyorlar.

Mesela; sema bir dairedir, bir alemdir, bu dairede ve alemde reis; Allah’ın Celal ismidir. Dev galaksilerin sapan taşı gibi çevrilmesi ve zerrece yörüngesinden sapmaması; Allah’ın sonsuz azamet ve kibriyasını muhtevi olan Celal ismini kör olana bile gösterir. Bu sema dairesinde diğer isimler Celal isminin komutasında ve gölgesinde tecelli ederler.

Yine bir çiçeğe nazar ettiğimiz zaman, oradaki ince sanatlar ve güzel kokular ve estetik işlemeler; Allah’ın Cemal isminin manasını zahiren ve galiben gösterir. Bu çiçek dairesinde de, Allah’ın Cemal ismi reistir, diğer isimler bu ismin komutasında ve gölgesinde işlerler. Bunun gibi kainatta ve mevcudatta her ismin kendisini izhar edip gösterdiği daireler ve alemler vardır ve bunlar iç içedirler.

Gül goncası; yaprakları iç içe olan harika bir çiçek olduğu için, kainatın şu haline güzel bir misal, güzel bir teşbih vasıtasıdır. Bu sebeple Üstad Hazretleri gül goncasını örnek olarak veriyor. Gonca gülünün yaprakları nasıl iç içe kıvrılmış ise, aynı şekilde kainat da büyük bir gonca gülü gibi sayısız alemleri içinde barındırıyor, girift bir şekilde sarmalıyor.

Yine kainat Allah’ın bütün isim ve sıfatlarını izhar ve ilan eden büyük bir insan görüntüsündedir. Ya da kainat tevhit meyveleri veren büyük ve külli bir Tuba ağacı gibidir; her bir dalında bir isim ve onun tevhide olan işareti bulunuyor.

(1) bk. Şualar, İkinci Şua, Üçüncü Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cevher-nur
bu cevap beni de ihya etti Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...