“Evvel âhir tavsiyemiz: Tesanüdünüzü muhafaza; enaniyet, benlik, rekabetten tahaffuz ve itidâl-i dem ve ihtiyattır.” İtidâl-i dem ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kelime manasıyla itidal-i dem, kanın mutedil yani normal akışında olması demektir; günümüzdeki ifadesiyle “tansiyonun normal olması” demek olur.

Kavram olarak itidâl-i dem, “Soğukkanlılık, acele etmeden tedbirle iş görmek, aşırılıklardan uzak bulunmak, hadiseler karşısında sarsılmamak, heyecana kapılmamak, sabırlı ve temkinli olmak” demektir.

İtidal-i dem üstün bir meziyettir. Hadiselerde kaderin hakim olduğunun şuuruna eren ve “Her şeyin dizgini O’nun elinde, her şeyin hazinesi O’nun yanındadır.” diyen ve sebeplere aşırı derecede bağlanmayan, onlarda tesir gücü olmadığını bilen bir insan, soğukkanlı olmayı daha kolay başarır.

Nur Külliyatından şu cümle itidâl-i demi çok güzel izah eder:

“Evet, tam münevver-ül kalb bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimaldir ki, onu korkutmaz. Belki hârika bir kudret-i Samedaniyeyi, lezzetli bir hayret ile seyredecek.”(1)

Böyle bir kul, Üstadımızın ifadesiyle, “sefine-i hayatta kemâl-i emniyetle hadisatın dağlarvari dalgaları içinde seyran eder.”(2)

İtidal-i dem sahibini hadiseler ne titretir, ne de terletir. Onun bütün ömrü, aynı çizgide, tevekkül ve teslim içerisinde ve istikamet üzere geçer. “Mevsim bütün ömrünce ılık gölgeli bir yaz” mısrası itidali- demi çok güzel dile getirir.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Üçüncü Söz.
(2) bk. age., Yirmi Üçüncü Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...