"Ey bu Cami-i Emevîdeki kardeşlerim ve kırk-elli sene sonra alem-i İslam mescid-i kebîrindeki dört yüz milyon ehl-i îman olan ihvanımız! Necat yalnız sıdkla, doğrulukla olur." Buradaki “dört yüz milyon”dan maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu hutbenin veriliş tarihi yaklaşık olarak 1911 tarihidir ki; bu dönemde İslam nüfusu savaşlardan dolayı epey azalmıştır. Bu azalan nüfusun kırk elli sene sonra dört yüz milyonu bulması normaldir. Zira nüfusun da bir artış ivmesi vardır. Ama günümüzde İslam alemi iki milyara yaklaşmıştır. Ehl-i imandan kastedilen bütün İslam alemidir.

O dönemde İslam nüfusu çok az olmasından dolayı, kırk elli sene sonra bunun dört yüz milyona ulaşması gayet normal ve tabidir. Zaten bu gibi rakamlar maksat değil maksada işaret eden yaklaşık bir değerdir.

Burada asıl maksat rakam değil, gelecek nesillere bir hitaptır. O zaman insanlarına yapılan hitap, bu son asır için sunulan reçetelerin bir takdimi ve izhar edilmesidir. Bir çeşit tarihe geçmek ve not düşmek içindir. Bizim asıl vazifemiz; bu reçetenin verdiği mesaj ile ilgilenmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...