Gençlik Rehberi'nde, İhtiyarlar Risalesi'nden alıntı yapılmasının hikmeti ne olabilir? Bir de İhtiyarlar Risalesi hangi tarihte yazılmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhtiyarlar Risalesi; her ne kadar ihtiyar ve ihtiyarelere hitap ediyor olsa da zımni olarak gençlere de güzel ve nafi bir ders ve ihtardır. Zira gençlik daimi ve sabit bir nimet olmayıp, ahiri hemen ihtiyarlıktır. İnsan gençliğini ne kadar ibadette ve meşru bir dairede geçirir ise, ihtiyarlığı o nispette güzel ve bereketli olur.

Bu risale gençlere ihtiyarlığın halet-i ruhiyesini öyle güzel bir şekilde tasvir ediyor ki, aklı başında olan bir genç ihtiyarlıkta o azim riske düşmemek için, gençliğini iffet ile muhafaza eder, ihtiyar olmadan ihtiyar gibi yaşar. "Ey insan, eğer ölmezsen ihtiyar olacaksın." diyerek, ihtiyarlıkta sıkıntı çekmemek için ihtar ve ikazlarda bulunur.

Ayrıca "külli atin karibun" (bütün gelecekler yakındır) sırrı ile "her genç bir ihtiyardır" aslında. Bu yüzden ihtiyarlara hitap eden bu risale, gençlere de hitap ediyor demektir.

İhtiyarlar Risalesi'nin Altıncı ve Yedinci ricaları gafleti dağıtan, huzuru temin eden çok etkili bir nasihattir. Gafletin en şiddetli olduğu durum ise gençliktir. Bu yüzden Gençlik Rehberi'ne dahil edilmesi gayet nafi ve yerindedir denilebilir.

İhtiyarlar Risalesi olan Yirmi Altıncı Lem'a 1934 tarihinde Isparta'da telif edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
"Evet sanki sevgili, müşfik Üstadımız İhtiyarlar Risalesi'ni gençlere, Hastalar Risalesi'ni sıhhatte olanlara yazmış. " (Emirdağ Lâhikası 2) Bu ifadeleri de yukarıdaki yazı bağlamında açıklar mısınız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu ifadeler cevabımızı teyit ve tekit eden veciz bir ifadedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Şimdi bu ifadelerden İhtiyarlar Risalesi sadece ihtiyarlara, Gençlik Rehberi sadece gençlere, Hastalar Risalesi sadece hastalara, Tesettür Risalesi de sadece taife-i nisaya mahsus olmayıp; her kesim halk tabakasına bakıyor diyebilir miyiz? Doğru mu düşünüyorum? Böyle olabilir mi? Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Doğru bir yaklaşım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...