"Hacı Seyyid, kendi gözüyle Asâ-yı Mûsâ mecmuasını Kabr-i Peygamberî (a.s.m.) üzerinde görmüş." Asa-yı Musa'nın Kabr-i Peygamberi üzerinde görülmesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konu hakkında açık bilgi veren ve Üstad'a ait olan aşağıdaki mektuba bakalım. Bu mektuta tam cevap mevcuttur.

"Seyyid’in kıymettar müjdeleriyle hem tebrik, hem tebşir ediyorum. Evet, bu sene hacca gidenler, Mekke-i Mükerremede Nurun kuvvetli mecmualarını büyük âlimlerin hem Arapça, hem Hintçe tercüme ve neşre çalışmaları gibi, Medine-i Münevverede dahi o derece makbul olmuş ki, Ravza-i Mutahharanın Makber-i Saadeti üstünde konulmuş. Hacı Seyyid, kendi gözüyle Asâ-yı Mûsâ mecmuasını kabr-i Peygamberî (a.s.m.) üzerinde görmüş. Demek makbul-ü Nebevî olmuş ve rıza-yı Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm dairesine girmiş."

"Hem niyet ettiğimiz ve buradan giden hacılara dediğimiz gibi, Nurlar bizim bedelimize o mübarek makamları ziyaret etmişler. Hadsiz şükür olsun, Nurun kahramanları bu mecmuaları tashihli olarak neşretmeleriyle, pekçok faidelerinden birisi de; beni tashih vazifesinden ve merakından kurtardığı gibi, kalemle yazılan sair nüshalara tam bir me’haz olmak cihetinde yüzer tashihçi hükmüne geçtiler. Cenâb-ı Erhamürrâhimîn o mecmuaların herbir harfine mukàbil onların defter-i hasenatlarına bin hasene yazdırsın. Âmin, âmin, âmin."(1)

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Bu kitap manevi alem de mi yoksa herkesin gördüğü bir kitap mı?Peygamberimizin kabrine kitabı kim koymuş? Başka kitaplar da konuyor mu? Peygamberimizin kabrine kitap koymak adeti var mı? Yani kitap düşerse makbul değil, düşmezse makbul diye bir adet mi var?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu kitap meselesi bir âdet bir gelenek meselesi değil o ana mahsus bir makbuliyet alametidir. Hatta Arap yönetimi Vehhabi görüşünde olduğu için herhangi bir kitabı oraya koymak mümkün değildir. Demek o kadar zor şartlar içinde Risaleden bir kitabın orada bulunması alışıldık sıradan bir durum olmasa gerek, belki de keramet eseri orada bulunmuştur...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...