"Hem âlem-i arzdan, tâ Cennet âlemine kadar herbir âlemin birer semâsı vardır." Âlem-i arzdan, tâ Cennet âlemine kadar hangi alemler var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın, zerreden arşa kadar, çok büyük bir mülkü olduğu için, bütün bu mülkünün aksamını ve tabakalarını sayıp dökmek mümkün ve kabil değildir. İnsan ancak Allah’ın bildirdiklerini bilebilir; ondan ötesi insana gaybidir.

İslam âlimleri bu ayetlere ve bazı keşiflerine dayanarak, kainatta üst üste yedi sema tabakası bulunduğunu ve hepsinin üzerinde onları tamamen kuşatan Arş-ı Azam tabakasının bulunduğunu ve yaratılmışlar aleminin Arş ile son bulduğunu bildirmişlerdir.

Üstad Hazretleri, yıldızlarla yaldızlanmış bütün görünen gökleri bir sema sayıp, ona "bu dünyanın semasıdır" diyerek, bundan başka altı tabaka-i semavatın da var olduğunu ifade ederek, ayetin yedi tabaka ifadesinin ne kadar külliyeti havi olduğuna işaret ediyor. Şu ifadeler de bu manayı teyit eder niteliktedir:

"Yedincisi: Yedi, yetmiş, yedi yüz gibi tabirat, üslûb-u Arabîde kesreti ifade ettiği için, o küllî yedi tabaka çok kesretli tabakaları hâvi olabilir."(1)

Bilebildiğimiz alemler; kainat ve dünya, alem-i berzah, alem-i misal, alem-i mahşer, alem-i melekut, alem-i emir, alem-i kader, alem-i asgar olan insan, alem-i arş ve kürsi, alem-i cennet ve cehennem vb...

(1) bk. Lem'alar, On İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...