Her senede haşrin ve cennetin numuneleri binler tarzda nasıl icat ediliyor? Cennetin numunelerini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kışın ölen yeryüzünün her baharda yeniden dirilmesiyle, bütün bağ ve bahçelerde cennetin sayısız numuneleri sergilenmektedir.

Bu bağ ve bahçelerde bütün bitkilerin tekrar canlanıp yeşillenmesi, çiçek açması, meyve vermesi ve etrafına adeta tebessümler dağıtması herkesçe görülen bir haşir ve cennetin numunelerine güzel örneklerdir.

Ayrıca bütün hevam ve küçük ilahi eserler hükmünde olan karıncaların, sineklerin ve bunlar gibi bütün böceklerin yine kışın vefatından sonra tekrar dirilmeleri ve etrafa bir cennet havası kazandırmaları da haşrin ve cennetin numunelerine milyonlar sayıda şahitler hükmündedir.

"Mevsim bemevsim, her bağ ve bostanda taze taze mu’cizât-ı kudretini ve hedâyâ-yı rahmetini gösterir, yeni birer kitab-ı hikmetnümâ yazıyor, taze taze birer matbaha-i rahmetini kuruyor, mücedded bir hulle-i san’atnümâ giydiriyor. Her baharda, herbir ağaca sündüs-misal taze bir çarşaf giydiriyor, lü’lü’-misal yeni bir murassaatla süslendiriyor, yıldız-misal rahmet hediyeleriyle ellerini dolduruyor." (16. Söz)

"Pek hafif ve pek kolay; geçmiş baharın hesapsız mevcudatını gelecek baharda kısmen aynen, ( Haşiye; Ağaç ve otların kökleri gibi.) kısmen mislen (Haşiye; Yapraklar, meyveler gibi) iadesi kadar kolaydır." (10. Söz)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...