Her şey Allah rızası için yapılmalı, bir menfaat gözetilmemeli... Peki "Allah rızası da menfaat değil mi?" diye soranlara nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir padişahın sarayında ücretini alarak çalışan bir hizmetkar, fakir fukaraya, padişahın verdiği yardımları dağıtmakla vazifelendirilirse, yardımları verdiği fakirlere kendi adına değil, padişahın adına dağıtmalıdır. Kendisine isnat etmesi ne kadar doğru olabilir. Ayrıca, dağıtım vazifesini, padişahın bir emri olduğu için yapacaktır. İnsanlar fakir ve muhtaç olduğu için değil. Zira böyle bir yaklaşım, padışaha saygısızlık olur. Padişahın misafirlerini, sanki padişah besleyemiyor da kendisi yardım ediyor gibi bir anlam çıkmaktadır.

Aynen öyle de, bir yardımlaşma fiilinin meydana gelmesinde yer alan öğelere bir bakalım:

Birincisi: Yardım eden,
İkincisi: Yardım edilen,
Üçüncüsü: Yardım malzemesi,
Dördüncüsü: Yardıma teşvik eden ve yardımı emreden kişi,
Beşincisi: Yardım edenlere mükafat veren, olarak yer alan öğeler vardır. Bunların hepsi de Allah'tandır.

Şimdi nasıl olurda, Allah'ın verdiği yardımı, Allah emrettiği için, Allah'ın kullarına dağıtan ve yine Allah'ın kulu olan birisi, vazifesini unutup, "Bu insanlar aç olduğu için dağıtıyorum." desin. Bu en basitinden, bir saygısızlıktır. Haşa, Allah'ı sıradan bir varlığa ve kendini de Allah'ın mülkünde yetkisi olan bir şerike benzetmek demektir.

Demesi gereken şudur: Ben, ücretini fazlasıyla almış bir memurum. Efendim bana ne emrederse onu yaparım. Hedefim de yalnız onu memnun etmektir. Çünkü mülk onundur, istediğini yapar. Hepimiz ondan geldik ve ona gideceğiz.

Yoksa, Allah kullarını aç bırakacak da bizim gibi aciz varlıklar mı yardıma koşacağız. Hayır, haşa. Belki, hem yardım eden ve hem yardım alan istifade etsin, ayrıca sosyal birlik ve beraberlik pekişsin, gibi hikmetler için Allah vereceği nimetleri bizim elimizle dağıtıyor. Balıkları, kum ve su ile; ağaçları, basit bir çamur ile besleyen ve aç bırakmayan Allah, kullarını bazen diğer kullarına bırakıyorsa, bir hikmeti vardır deyip vazifemizi yapmak zorundayız.

Kul emredileni yapar, Efendisi ile cedelleşmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...