İhlas Risalesi'nin başında geçen; "en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, vs..." cümledeki "esas", kuvvet, şefaatçi" gibi kavramlara örnek verip açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas: Kelime olarak kalbini safi etmek, içten, samimi, riyasız sevgi anlamına geliyor. Istılahta ise sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek manasına geliyor. Yani yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek, yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek demektir. İnsanlara riyakârlıktan, gösterişten uzak olmak manasına da geliyor.

İhlas ile hareket eden bir adam, Allah’ın rızasını dolayısı ile de Allah’ın bütün ve isim ve sıfatlarını arkasına alıyor. Bu da ona bitmek tükenmek bilmez bir hazine ve kuvvet oluyor. Evet, ihlas ile Allah’a dayanan bir adam, Allah’ın sonsuz kudretini arkasında bir yardımcı ve şefaatçi olarak bulur.

Hazreti Peygamber Efendimiz (asm)'in tek başına o kadar düşmanlara galip gelmesi ve dünyayı manevi emri altına alması, ihlasın ne denli bir kuvvet ve şefaatçi olduğunu açık bir şekilde gösterir. Daha bunun gibi tarihte binlerce örnekler vardır.

Üstad Hazretlerinin hayatı da buna güzel bir örnektir. Garip, kimsesiz, yaşlı ve hasta bir adamın kuvvetli, organize ve devlet şeklinde hareket eden dinsizliği hak ile yeksan etmesi ihlasın ne denli bir kuvvet, esas ve şefaatçi olduğunu kör gözlere bile gösterir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...