"İhya ve nefh-i ruh keyfiyetindeki hâtem-i İlâhîye bakınız ki, pek çok garip garip haşirleri, acip acip neşirleri göresiniz!" cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"ALTINCI LEM'A: Cenab-ı Hak, bütün cüz ve cüz'îlerde sikke-i mahsusasını ve bütün küll ve küllîlerde has hâtemini vaz ettiği gibi, aktar-ı semâvat ve arzı, hâtem-i vahidiyetle ve mecmu-u kâinatı sikke-i ehadiyetle mühürlemiştir. Mezkûr sikke ve hâtemlerden, meselâ, فَانْظُرْ اِلٰۤى اٰثَارِ رَحْمَتِ اللهِ كَيْفَ يُحْىِ اْلاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَاۤ اِنَّ ذٰلِكَ لَمُحْىِ الْمَوْتٰى وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ ["Şimdi bak Allah'ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor? Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir; O her şeye hakkıyla kàdirdir." (Rum, 30/50)] âyetinin işaret ettiği ihya ve nefh-i ruh keyfiyetindeki hâtem-i İlâhîye bakınız ki, pek çok garip garip haşirleri, acip acip neşirleri göresiniz!"(1)

Allah her yarattığı mahluku ve sanatı üstüne kendi mühür ve imzasını basmıştır. Ta ki insanlar bu mahluk ve sanatları başka ellere ve sebeplere verip şirke düşmesinler ve küfür ve inkar içinde boğulmasınlar. İman ve hidayet gözü ile bakanlar, kainatın en küçüğü olan zerreden en büyüğü olan galaksilere varana dek her şeyin tevhide bir levha bir delil bir işaret olduğunu görür.

İmanın en önemli rükünlerinden olan haşir, yani öldükten sonra dirilme meselesi de kainatta çokça sergilenip akla kapı açılmıştır. Yani insan ölümden sonra dirilme meselesinin örneklerini ve numunelerini gözü önünde çokça görmektedir. Özellikle kışın ölen bitki ve hayvanların her baharda yeniden ihya edilmeleri haşrin en büyük örneği ve ispatı oluyor. Yukarıda verilen ayette bu tabloyu insanın nazarına ve dikkatine takdim ediyor. Evet okumasını bilen birisi için imanın altı rüknünün hepsi kainat sayfasında mücessem ve müşahhas bir şekilde gösterilip ispat ediliyor.

Bir kelebeğin kozasından çıkması haşirin küçük bir numune ve mertebesi iken, bütün kelebeklerin kozadan çıktığını tefekkür ve tahayyül etmek haşrin azami bir mertebesidir. Bütün canlıların dirildiklerini tahattur etmek ise, haşirin en büyük ve en azam mertebesidir.

"Sizin yaratılmanız da diriltilmeniz de tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir." (Lokman, 31/28)

"Şimdi bak Allah'ın rahmet eserlerine: Yeryüzünü ölümünün ardından nasıl diriltiyor. Bunu yapan, elbette ölüleri de öylece diriltecektir. O her şeye hakkıyla kadirdir." (Rum, 30/50)

"Allah Teâlâ ki, Ondan başka ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. And olsun ki, geleceğinde şüphe olmayan kıyamet gününde O sizi kabirlerinizden toplayıp diriltecektir. Allah'tan daha doğru sözlü kim var?" (Nisâ, 4/87)

Bütün bu ayetler, insanların aklını kainat sayfasına çevirip iman esaslarının ne kadar rasyonel ve gerçekçi olduğuna dikkat çekmektedir.

(1) bk. Mesnevî-i Nuriye, Lem'alar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...