Kur'an-ı Kerim'in, bir meseleden başka bir meseleye, konu bitmeden atlamasının hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"(...) Şu âyetleri okurken Şeytan dedi ki: 'Kur’ân’ın en mühim fesahatini, siz onun selâsetinde ve vuzuhunda buluyorsunuz. Halbuki şu âyette nereden nereye atlıyor! Sekerattan, tâ kıyamete atlıyor. Nefh-i surdan, muhasebenin hitâmına intikal ediyor ve ondan Cehenneme idhali zikrediyor. Bu acip atlamaklar içinde hangi selâset kalır? Kur’ân’ın ekser yerlerinde, böyle birbirinden uzak meseleleri birleştiriyor. Böyle münasebetsiz vaziyetiyle selâset ve fesahat nerede kalır?'”

"Elcevap: Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın esas-ı i’câzı, en mühimlerinden belâğatinden sonra îcâzdır. Îcaz, i’câz-ı Kur’ân’ın en metin ve en mühim bir esasıdır. Kur’ân-ı Hakîmde şu mucizâne îcaz o kadar çoktur ve o kadar güzeldir ki, ehl-i tetkik, karşısında hayrettedirler."

Meselâ,
وَقِيلَ يَاۤ اَرْضُ ابْلَعِى مَاۤءَكِ وَيَا سَمَاۤءُ اَقْلِعِى وَغِيضَ الْمَاۤءُ وَقُضِىَ اْلاَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِىِّ وَقِيلَ بُعْدًا لِلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ [“Ve denildi ki: ‘Ey yer, suyunu yut. Ey gök, suyunu tut.’ Su çekildi, iş bitirildi ve gemi Cûdî Dağına oturdu. Ve ‘Zalimler güruhu Allah’ın rahmetinden uzak olsun.’ denildi.”(Hûd, 11/44)] kısa birkaç cümleyle Tufan hadise-i azîmesini netâiciyle öyle îcazkârâne ve mucizâne beyan ediyor ki, çok ehl-i belâğati, belâğatine secde ettirmiş..."(1)

Kur’an bir hikaye ve insanları eğlendirmek için gönderilmiş roman değildir. Tarihi olaylardan bahsederken, insanlığın ibret alıp ders çıkaracağı, can alıcı noktaları zikrediyor. Bu yüzden nizami bir tarih kitabı gibi, olayları enine boyuna anlatmıyor. Sadece işine yarayan ve meselesine kuvvet veren noktaları alıp, hikaye kısmını bazen insanın aklına, bazen de tarihi kayıtlara havale ediyor. Bazen de çok uzun cümleleri dürüp büküp bir ayetin içine sıkıştırıyor, bunun açılımını da ehil olan müfessirlere ya da hadislere bırakıyor. Yoksa Kur’an ayetlerinin konu akışında bir atlama, bir es geçme manası yoktur. Gayet beliğ ve icazlı bir üslup ile izahat getiriyor.

(1) bk. On Beşinci Söz, Şeytanın Küçük Bir İtirazı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...