İşaratü’l-'İ'caz’da Elif Lam Mim bahsinde; dört cümle var. Dört cümlenin münasebetinde on iki bağlılık olduğu yazılmış, üçüne misal verilmiş. Bu on iki durumu açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dört cümlenin her biri, ihtiva ettiği iki manadan birincisiyle diğer cümleler için bir burhan, ikinciyle onlara bir netice olur:

İlgili cümlelerin on iki adet münasebetleri aşağıda olduğu gibidir:
Birinci manayla burhan olduğunun misalleri:

1. آلم: Kur’an Allah’ın kelamıdır. Çünkü O, uzaktan parlayan Kitap'tır! Çünkü Onda asla şüphe yoktur: Çünkü o takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

2. ذلِكَ الْكِتَابُ: O, uzaktan parlayan kitaptır! Çünkü O Allah’ın kelamıdır. Çünkü Onda asla şüphe yoktur: Çünkü o takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

3. لاَ رَيْبَ فِيهِ: Onda asla şüphe yoktur. Çünkü O Allah’ın kelamıdır. Çünkü O uzaktan parlayan kitaptır! Çünkü o takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

4. هُدًى لِلْمُتَّقِينَ: O takva sahipleri için bir hidayet rehberidir. Çünkü O Allah’ın kelamıdır. Çünkü O uzaktan parlayan kitaptır! Çünkü Onda asla şüphe yoktur:
İkinci manayla netice olduğunun misalleri:

5. آلم: Bu Kur’an Allah’ın kelamıdır. Öyleyse O, uzaktan parlayan Kitap'tır! Öyleyse, Onda asla şüphe yoktur: Öyleyse, O takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

6. ذلِكَ الْكِتَابُ: O, uzaktan parlayan Kita'ptır! Öyleyse Bu Kur’an Allah’ın kelamıdır. Öyleyse, Onda asla şüphe yoktur: Öyleyse O, takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

7. لاَ رَيْبَ فِيهِ: Onda asla şüphe yoktur. Öyleyse bu Kur’an Allah’ın kelamıdır. Öyleyse, O uzaktan parlayan Kitaptır! Öyleyse, O takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.

8. هُدًى لِلْمُتَّقِينَ: O takva sahipleri için bir hidayet rehberidir. Öyleyse, Bu Kur’an Allah’ın kelamıdır. Öyleyse, O uzaktan parlayan Kitap'tır! Öyleyse, Onda asla şüphe yoktur:

Diğer dört münasebet ise, söz konusu dört cümlenin ali manalarıdır. Böylece bu dört cümlede toplam on iki münasebet ve bağlantı söz konusudur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...