"İşte, çendan o bir abddir ve o seyahat bir mirac-ı cüz’îdir. Fakat bu abdin, bütün kâinata taallûk eden bir emanet beraberindedir. Hem şu kâinatın rengini değiştirecek bir nur beraberdir." İzahı nasıldır, "nur ve emanet" nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimiz (asm)'in miracda mahlukat namına Allah’a takdim ettiği en büyük EMANET, mahlukatın hâl ve kal dili ile yapmış oldukları ibadet ve dualardır. Evet, bütün mahlukatın ortak taleplerini ve isteklerini Peygamber Efendimiz (asm) kendi talep ve istekleri ile beraber Miraç'ta Allah’a takdim etmiştir. Mahlukatın en büyük talebi ise bekadır, yani ebedi bir hayat sürmeyi talep etmektir.

Kainatın rengini değiştirecek NUR ise iman ve ibadet nurudur. Evet, iman ve ibadet öyle bir nurdur ki, her şeyin hakikati ve gizemi ancak bu nurlar ile anlaşılır.

Mesela, ölüm mahlukatın canını acıtan en büyük bir hadisedir. Ölümün mahiyetinin ne olduğu bilinmez ise, mahlukat ölümün dehşetinden sürekli muzdarip olacaktır.

İşte Peygamber Efendimiz (asm)'in beraberinde getirdiği iman ve ibadet nuru, her şeyin içyüzünü çözdüğü gibi ölümün de içyüzünü çözüp, mahlukatın karanlık rengini beyaz ve nurani bir renge çeviriyor.

Allah Resulü (asm) miracda, insanların ölümden sonra gidip yaşayacakları bütün mekanları gezip görmüştür ve bizlere haber vermiştir ve alemimizi değiştirmiştir.

Nasıl Peygamber Efendimiz (asm)'in zatı ve şahsı şu kainatın yaratılmasına sebep olmuş ise, onun dua ve ibadetleri de ebed alemlerinin ANAHTARI ve kapısı hükmündedir. Tabi diğer mahlukların ortak talepleri ve duaları da Peygamber Efendimiz (asm)'in dua ve taleplerinin arkasında zahir bir kuvvet ve destekçi hükmündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki
Emanet de nur da anahtar da "ene"dir. Enenin ifade ettiği mânâlara bakarsak görürüz 30. Sözde.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...