"İşte şu temsil gibi, nübüvvet ve veraset-i nübüvvetteki velâyet, sırr-ı akrebiyetin inkişafına bakar. Velâyet-i saire ise, ekseri kurbiyet esası üzerine gider..." Burada "kurbiyet" ile "akrebiyet" farklı manalarda mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Velayet-i kübra mesleği, daha çok tasavvuf mesleğinin, velayet yolları ile mukayese edilen bir meslektir. Üstad bu iki temel mesleği, akrebiyet ve kurbiyet olarak vasıflandırıyor.

Akrebiyet; sahabe mesleği, kurbiyet ise; tasavvuf mesleğini temsil ediyor. Buradaki zaman örneği, iki meslek arasındaki farka işaret için veriliyor. Yani bir temsil dürbünüdür.

Seyru sülûk; tasavvuf büyüklerinin belirlemiş olduğu birtakım usuller ve yollarla uzun ve meşakkatli bir zaman ve müddetten sonra, kalbin olgunlaşıp Allah'a teveccüh etmesi ve marifet kazanmasıdır. Kalbin velayet kazanıp Allah'a yaklaşmasıdır. Bu meslek; temsilde zamanın uzunca dolaşıp düne ulaşması ile tasvir ediliyor. Tarikat ve tasavvuf berzahı ile hakikatlere ulaşmak hem uzun, hem de meşakkatli ve risklidir. Bu kurbiyet mesleğidir.

Akrabiyet mesleği ise; zamanın üstüne çıkıp düne atlamak şeklinde tasvir ediliyor ki, burada asıl vurgulanan husus vehbiliktir. Yani; kul burada mutlak bir teslimiyet ve tevekkül manası ile kesbini işin içine karıştırmadığı için, Allah mükafat olarak hakikatleri zahmetsiz ve meşakkatsiz olarak bu kula ihsan ediyor. Halbuki kurbiyet mesleğinde kesp ve insanın benliği işe müdahildir, bu da yolu uzatıp meşakkatli hale getiriyor.

Akrebiyet; Allah’ın kula olan yakınlığı hissedip, bu noktada marifet kazanmak iken, kurbiyet; kulun kendi gücü ve kesbi ile Allah’a yaklaşma çabasıdır. Güneş, ısı ve ışığı ile bizim göz bebeğimize kadar girmiştir; biz bunu hissedip bu noktadan güneşe baksak, güneşi hakiki anlamda tanıyabiliriz. Lakin güneşi tanımak için güneşin üzerimizdeki tecellisine bakmayıp, sırf güneşin zatına kendi imkan ve kesbimizle yaklaşmaya çalışsak, güneş bizden milyonlarca yıl uzaklıktadır. Acaba hangi marifet yolu güneş hakkında daha kolaydır, elbette güneşin üzerimizdeki tecellilerini okumak yolu daha selametli ve daha kolaydır.

İşte akrebiyet; yani sahabe mesleği, Allah’ın isim ve sıfatlarının üzerimizdeki tecellilerini görüp marifet kazanma yoludur. Kurbiyet mesleği ise; riyazet ve nefsi ıslah etmek gibi uzun ve meşakkatli metotlar ile Allah’a yaklaşmaktır.

Akrebiyette; acz ve fakr hükmeder, vehbi bir marifettir; kurbiyette ise; gayret ve riyazet hükmeder, kesbi bir marifet kazanma yoludur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Teşekkür ederim emeği ğeçenlerin ellerine sağlık. Allah hepsini hakiki nur talebesi olanlardan eylesin inşaallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...