Block title
Block content

Kâfir ve Fasığın Dünyayı Matemhane-i Umumi Görmesi Ne Demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâfirin nazarında, her şey olduğundan daha farklı bir anlam kazanır. İşte bu bakış açısı, dünayı kafirin nazarında bir matemhane, hüzün ve ızdırap yeri olarak gösterir. Mesela; bir mümin için terhis tezkeresi olan ölüm, kafirin nazarında ebedi yok olmaktır; bütün sevdiklerinden ve dostlarından ebedi ayrılıktır.

Dünya, kafirin nazarında; neticesiz, işsiz, muattal, karmakarışık olarak şuursuz tesadüflerin oyuncağı ve sağır tabiatın ve kör kuvvetin mel'abegâhı (oyun yeri) ve umum zîşuurun matemhanesi ve bütün zîhayatın mezbahası ve hüzüngâhı suretinde görünür.

"Hem mesela; İnsanın en lâtif ve şirin bir seciyesi olan şefkat, küfür nazarıyla bakılsa, öyle müthiş bir hırkat, bir firkat, bir rikkat, bir musibet olur ki, insanı en bedbaht bir dereceye indirir. Tek bir güzel yavrusunu ebedî kaybeden bir gafil valide, bu hırkati tam hisseder."(1)

Herbir zîhayat, kafirin nazarında, zalimlerin hücumuna mâruz, miskin birer musibetzededirler.

Keza, mevcudâtı birbirine ecnebî, belki düşman ve câmidâtı dehşetli cenazeler ve bütün zevi'l-hayatı zevâl ve firâkın sillesiyle ağlayan yetimler hükmünde görür ve hakeza.

İşte bu bakış açısı, cehenneme gitmeden önce, cehennemi bir halet-i ruhiye yaşatır. Bu haleti ruhiyeden kurtulmanın tek çaresi ise -
kâfir ve fasık adama göre-  sarhoşluk ve eğlencelerdir...

(1) bk. Şualar, İkinci Şua, Birinci Makam

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

semiye
allah razi olsun sorumu cevapladiginiz icin ben risaleleri severek okuyorum ve anlamaya calisiyorum sizin yardiminizla daha iyi anladim insallah tesekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
İZZET
Üstadımız 23. sözde gayet güzel açıklıyor.Nasılki sağ cihetimiz,sol cihetimiz,ön cihetimiz,arka cihetimiz,üst cihetimiz birde alt cihetimiz olmah üzere cihet i sitte tabir edilen 6 cihet var.Sol chihet:gelecek zaman,sağ cihet:geçmiş zaman, üst cihet:uçsuz bucaksız semavat, alt cihet :üzerinde yaşadığımız kürrei zeminimiz. Arka cihet :bizim arkamızdan gelen bizden küçük insanlar. Ön cihetten maksat bizim önümüzdeki bizden yaşca büyük insanlar. Evet bu 6 cihete iman gözü ile bakınca hepsi nasıl nurlanır aydınlanır.Tam tersi olan imansızlık gözü ile bakınca her taraf nasıl kararır ruh ,kalp dünya ,ukba nasıl zindan olur gayet güzel anlatılmış.Ayrıca tarihçei hayatta anlatılan üstadımızın Sultan reşat zamanında Tren le Kosovaya giderken muallimlere verdiği cevapta Tren yolu kenarındaki el sallayan çocuklara mukabil Herkülü Yunan-i ve Rüstem-i İrani olsa nasıl korkardı diye verdiği misalde bu konuda çok manidardır. Saygılar sunarım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...