"Kaplan postuna benzeyen elbisem gibi üslûb-u beyanım da zamanın modasına muhaliftir. Zira alaturka terzilik bilmiyorum,.." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kaplan postuna benzeyen elbisem gibi üslûb-u beyanım da zamanın modasına muhaliftir. Zira alaturka terzilik bilmiyorum, tâ bu maâniye libas keseyim ve düğme yapayım. Rica ediyorum, nutkumu hayalhanenize girmekten yasak etmeyiniz. Hem benim gibi hayalden kapı açınız ki, tâ kalbe girsin. Zira hamiyet ve diyanet ve gayretinizle işvar, müzakere edecekler, kalbin karanlık köşelerinden ışık yakacaklar."(1)

Üstad Hazretleri şark-ı Anadolu’dan gelmiş, üslup ve ifade şekli İstanbul’un alışık olmadığı bir üslup ve ifade şekli. Bu yüzden benim ifade şeklime ve aksanıma bakarak ön yargılı davranmayın, ifade şeklimden ziyade manaya odaklanın, demek istiyor.

"Alaturka terzilik"ten kast ettiği şey ise, İstanbul’un konuşma ve ifade jargonudur. Ben doğuda aşiretlere nasıl bir üslup kullandım ise, size de aynısını kullanacağım, demek istiyor.

"Kaplan postu" ile işaret ettiği şey ise, yöresel kıyafetleridir. Üstad Hazretleri İstanbul’a gittiğinde yöresel kıyafetleri ile gitmiştir.

(1) bk. Asar-ı Bediyye, Nutuklar, s. 457.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...