"Küfür insanı aciz bir canavar hayvan eder." İnsan nasıl hem "âciz" hem "canavar" oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, çok âciz ve fakir olarak yaratılmıştır. İnsanın çok âciz ve fakir olarak yaratılmasının hikmeti, sonsuz kudret sahibi ve nihayetsiz zengin olan Allah’ı tanıması ve onun rahmetine sığınmasıdır. Küfür, Allah ile insan arasındaki bu alakayı kopardığı için, inanmayan insan kendini sahipsiz, yalnız ve çaresiz bilir.

Arzın halifesi olan insanın, bu kadar zayıf ve âciz yaratılışındaki derin hikmet şu cümlede bütün berraklığıyla ortaya konuluyor:

“O zaafın kuvvetiyle ve aczin kudretiyledir ki, şu mevcudat ona musahhar olmuş.”(1)

Arılar insana bal yaparken, koyunlar süt, tavuklar yumurta takdim ediyorlar. Bunun temelinde insanın zaaf ve aczi yatıyor.

İnsan küfür yoluna girdiği takdirde, arzın halifesi ve bütün canlıların sultanı olma şerefini kaybetmekle kalmaz, ayet-i kerimede beyan edildiği gibi, hayvandan daha aşağı düşer.

Üstad Hazretleri, insanlığını kaybeden bu kimseler hakkında “canavar hayvan” ifadesini kullanıyor. Çünkü sadece hayvan denildiğinde koyun, bülbül, ceylan gibi masum ve sevimli hayvanlar da akla gelebileceğinden, onların bozulmuş ruhlarına muvafık bir diğer sıfatın verilmesi gerekir.

Aynı manayı teyit etmek üzere On Yedinci Lem'a, Altıncı Nota’da şu ifade geçer:

“...Çünkü insan eğer insan olmazsa, şeytan bir hayvana inkılap eder...”

Yani, küfre girmekle hakiki insanlıktan çıkan kişi, masum bir hayvan gibi olmaz, aksine, Rabbini inkâr etmekle ve insanları yoldan çıkarmaya çalışmakla, şeytan vazifesi yapan çok zararlı bir hayvan olur.

1) bk. Sözler, Yirmi Üçüncü Söz, İkinci Mebhas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Nemrud ve kavmi İlahi gazaba uğradı. Kavim sivrisinek istilasına uğradı. Sivrisinekler müşrikleri helak ettiler. Geriye kalanların da rahatları bozuldu. Sineklerden bir tanesi de Nemrud'a musallat oldu. Uluhiyet dava eden, kendini kendine malik zanneden, malı ve mülkü ile gururlanan Nemrud, ufacık bir sinek karşısında çaresiz kaldı. Burnundan içeri giren sinek, beynine kadar gitti. Beynine giren sineğin verdiği rahatsızlığı bir türlü önleyemeyen Nemrud, başına tokmakla vurulmasını emretti. Nihayet sineğin verdiği ızdırap ve başına aldığı tokmak darbeleriyle feci bir şekilde can verdi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...