"Manevi makam sahibi olmak ve velayet mertebelerinde terakki etmek ve o ni'met-i İlahiyye'yi kendinde bilmektir ki, insanlara menfaatten ziyade hiçbir zararı yok." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur hizmetinde birinci öncelik makam ve velayet kazanmak değil, önce kendi imanını sonra da bir başkasının imanını kurtarmaktır. Bu sebeple manevi makam ve velayet kazanmak gayreti, bu büyük vazifeye nispetle zayıf bir damar gibi telakki edilmiş. Yoksa normalde bir insanın manevi makamları kazanmak için çabalaması ve bu yolda terakki etmek için gayret sarf etmesi zararlı değildir.

Lakin menfaat temin etmesi çok zordur. Zira günahların ve bidatlerin sel gibi aktığı bu asırda ince bir ayarla velayet yolunda çabalamak, bir cihetle beyhude yorulmaktır. Halbuki iman kurtarma hizmetine yoğunlaşsa daha ziyade sevap kazanır, daha ziyade manevi terakki sağlar. Bu zamanda şahsi makam ve kemal için çabalamak, elbette zararlı değil, ama şartların ağırlığı ve müsaadesizliği ciheti ile de menfaati azdır. Son cümle bu ince manaya işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...