"Mehasin-i medeniyet denilen emirler, şeriatın başka şekle çevrilmiş birer meselesidir..." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlığın tecrübe ve kolektif akıl ile oluşturduğu bugünkü medeniyetin iyilik ve güzellikleri, İslam’ın ya da tekvini şeriatın birer kanunları, kaideleri hükmündedir. İnsan hakları, demokrasi, medeni olmak, saygı ve sevgi gibi, bu günkü medeniyetin teşvik ettiği hususlar, aslı itibarı ile İslam dininin bin dört yüz yıl önce öngördüğü ve tespit ettiği şeylerdir.

Peygamber Efendimiz (asv)'in veda hutbesi, bin dört yüz yıl önce irat ediliyor. Aynı ya da başka unvanlarla ifade edilmiş şeklini ise insanlık daha yeni yeni keşfetmeye başladı. Bu günkü Avrupa toplumları bu medeniyet seviyesini yakalamak için çok çile ve acılar çekmişlerdir. Halbuki İslam dini bu medeniyetin güzel ve iyi taraflarını ta asırlar öncesinden haber veriyor.

Özet olarak, Üstad, bugünkü medeniyetin güzellik ve iyilikleri, İslam şeriatının farklı bir biçim ve formatıdır, demek istiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

gureba
Allah razı olsun. Bu arada aklıma şu geldi. Medeniyetle beraber gelen kurallarda (trafik kuralları vs.)herhalde tekvini şeriatın birer kaidesi olabiliyor değil mi? Teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...