"Münafıklara nazaran, ihlasa emirdir." Münafığın tek eksiği ihlas mı, aslında önce iman etmeye muhtaç değiller mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Münafık, görünüşte Müslüman olup kalbinde ve iç aleminde kafir olan kimseye denir. Bu sebeple münafığın ibadetlerinde zahiri bir noksanlık ve eksiklik bulunmuyor. Öyle ise münafığa zahiri anlamda ibadeti emretmek manasız ve gereksizdir.

Münafığın eksikliği kalbinde ve iç alemindeki inançsızlıktır. Ya da içi ile dışının birbirini tutmamasıdır ki, ihlas iç ile dışın uyum içinde olmasıdır. Öyle ise münafığa gerekli olan şey ihlas ve samimiyettir. O zaman zahirde yapmış olduğu ibadetler bir değer ve anlam kazanır.

Zaten ihlas ibadetin mukaddemesi ve ruhu gibidir. Giriş ve ruh olmadan ibadetin kalıp ve şekli bir işe yaramaz makbul de sayılmaz. Münafık, zahirde yapmış olduğu ibadetini ihya edip canlandırmak istiyor ise, ihlasa yönelmesi şarttır. O zaman ibadet tamam olmuş olur.

Bu sebeple "Ey insanlar, ibadet ediniz." denildiği zaman herkes kendinde eksik olan şeyi anlamalıdır. Mesela namazını tadil-i erkana riayet etmeden kılanlar için bu ayet tadil-i erkan ile ibadet ediniz şeklinde anlaşılır...

Münafıklar hakkında kullanılan "ihlas" tabiri, riyakar Müslümanlar için kullanılan ihlasla aynı makamda değildir. Münafıklara lazım olan ihlas içinde; sırası ile tevhid ve iman zımni olarak zaten var ya da buradaki ihlas iman ve tevhid anlamındadır.

İhlas ile kinaye edilmesinde şöyle bir sır var; münafıklara hitaben; "Siz zaten şeklen Müslümansınız, öyle ise bu şekli tamamlayan iman ve tevhidi kalbinize de yerleştirin ki, nimet tamamlansın ve hakiki anlamda salih ve muhlis kullardan olun." denilmek isteniyor.

Riyanın manası; kalp ile kalıbın uyumsuzluğudur. Yani kalıbı namaz kılarken, kalbi nifak ve inkar içindedir münafıkların. Riya, bu boyutu ile münafıklığın en büyük alametidir.

Müslüman ile münafık arasında "riya" bazen ortak bir davranış şeklini alabiliyor. Münafıkta riya küfür boyutunda iken, Müslümanda günah boyutundadır; ama isim ve davranış olarak aynıdır. Bu benzerliğe nispeten münafıklara ihlas teklif ediliyor.

Münafığın birinci vazifesi hakiki anlamda iman getirmesidir, iman getirmeden ihlas olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...