" ... Münafıklara nazaran, ihlasa emirdir ... " Münafığın tek eksiği ihlas mı, aslında önce iman etmeye muhtaç değiller mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Münafıklar hakkında kullanılan "ihlas" tabiri, riyakar Müslümanlar için kullanılan ihlasla aynı makamda değildir. Münafıklara lazım olan ihlas içinde; sırası ile tevhid ve iman zımni olarak zaten var ya da buradaki ihlas iman ve tevhid anlamındadır.

İhlas ile kinaye edilmesinde şöyle bir sır var; münafıklara hitaben; "Siz zaten şeklen Müslümansınız, öyle ise bu şekli tamamlayan iman ve tevhidi kalbinize de yerleştirin ki, nimet tamamlansın ve hakiki anlamda salih ve muhlis kullardan olun." denilmek isteniyor.

Riyanın manası; kalp ile kalıbın uyumsuzluğudur. Yani kalıbı namaz kılarken, kalbi nifak ve inkar içindedir münafıkların. Riya, bu boyutu ile münafıklığın en büyük alametidir.

Müslüman ile münafık arasında "riya" bazen ortak bir davranış şeklini alabiliyor. Münafıkta riya küfür boyutunda iken, Müslümanda günah boyutundadır; ama isim ve davranış olarak aynıdır. Bu benzerliğe nispeten münafıklara ihlas teklif ediliyor.

Münafığın birinci vazifesi hakiki anlamda iman getirmesidir, iman getirmeden ihlas olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...