Neden caiz olmasın ki Kaf, daire-i ufuktan tecelli eden silsile-i a'zamdan ibaret ola.. Nasıl ufkun ismi de Kaf'a me'haz olabilir. Zira devair-i mütedâhile gibi nereye bakılırsa, silsilelerden bir daire görülür.. İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an'daki “Kaf” kelimesini büyük evliyalar, beş yüz sene genişliğinde bir yer ve dağ olarak tefsir etmişler ve bu yerleri ve dağı gördüklerini eserlerinde ifade etmişler. Halbuki bugünkü coğrafya ilmi açısından, bu fikir ve iddia pek mümkün görünmüyor. Üstad bu evliyaların gördüklerinin hak olduğunu, yalnız tabir ve tefsirlerinde yanıldıklarını söyleyerek, ne evliyaların müşahedelerini inkar ediyor, ne de coğrafya ilmini incitiyor.

Üstad bu iki zıt fikri telif etmek için, birçok yorumlar getiriyor. Bunlardan bir tanesi de; semanın ufkunun genişliği ve dağ ile bitişik görünmesidir. Yani semaya bakıldığı zaman, ne tarafa baksak geniş ve dağlar ile bitişik, hayali büyük bir sahra gibidir. Dünyanın yuvarlak olması ile sanki bu sahra ve ufkun ucu bucağı hiç bitmeyecek bir mekan gibi durması Kaf Dağını hatırlatıyor. Yani; dünyanın dağlarının ve ufuklarının birleştiği noktalara dönerek baksak, her taraf sanki sonsuza kadar uzayıp gidiyormuş hissine kapılırız...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ilyas26125
ufkun ismi de Kaf'a me'haz olabilir ifadesinden kaf ile ufuk kelimeleri arasında mana ilişkisi olduğu mu kastediliyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bizzat ufuk, Kaf Dağı olabilir. Zira ufuk, nereye bakılsa yeryüzüne bitişik olarak görünür.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhammed-said-akdağ

ALLAH razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...