"Ruh-u hidayet hükmünde olan Muhammed Aleyhisselâtü Vesselâm, avâlim-i gaybın mişkât ve zücacesi hükmünde olan kalbinin mâkes ve tercümanı..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ruh-u hidayet hükmünde olan Muhammed Aleyhisselatü Vesselam, avâlim-i gaybın mişkât ve zücacesi hükmünde olan kalbinin mâkes ve tercümanı makamında olan lisan-ı sâdıkı, berahin-i Sâniin en sadık bir delil-i zihayat ve bir hüccet-i nâtıka ve bir burhan-ı fasihtir." (Muhakemat, Üçüncü Makale / Unsuru'l-Akide, İkinci Maksat)

İnsanlık kendi aklı ve tecrübesi ile ölüm ve ötesi hakkında bir malumat sahibi olamıyor. Gaybi âlemlerler hakkında kesin ve yanılmaz bir bilgiye sahip değil. Üstelik yapmış olduğu felsefe ile bırak gaybi âlemlerleri bilmeyi Allah’ın varlığını ve birliğini bile sağlıklı bir şekilde görüp okuyamıyor.

İşte Peygamber Efendimiz (asm) gaybi âlemlerleri insanlığa tarif eden, belleten izah ve ispat eden bir ışık, lamba ve fener görevi görüyor. Üstelik insanlığın bütün manevi sorularına tam ve mukni bir cevap veriyor. Peygamber Efendimiz (a.s.m) âdeta yürüyen delil, ete kemiğe bürünmüş bir hüccet ve ayaklı birer burhan gibidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- HAZRETİ MUHAMMED (ASM), MANEVİ ŞAHSİYETİ, SALAVAT

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...