"Sahabeler, zerre miktar yalanı görse, ret ve tekzip ederler." Peygamberimize inanmayan sahabeye hiç inanmaz, inkârcılara bu konu nasıl anlatılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hadislerin sahih olup olmama meselesi inkârcılar için değil, Müslümanlar için gereklidir. Allah’a inanmayan birine rivayetlerin senetleri üzerinden konuşmak uygun değildir. Önce bu adama, Allah'a iman başta olmak üzere imanın altı şartının aklen ve mantıken isbat edilmesi gerekir, sonra hadislerin sıhhati anlatılır.

Ağaç isbat edilmeden, onun meyvesi isbat edilemez. İmanın altı rüknü bir ağaçtır, bu rükne dayanan hadisler ise bu ağacın meyveleri hükmündedir. İmanın altı rüknünden şüphesi olan birisine, rükne dayanan hadisler isbat edilemez.

Allah’ın varlığı ve birliği isbat edilmeden de imanın diğer beş esası isbat edilemez. Çünkü İslam’ın beş esası Allah’a iman esası üzerine bina ediliyor. Ateist birisine önce Allah’a iman esası, sonra da diğer iman esasları isbat edilir; ikna ile hidayet vaki olursa, zaten diğerlerini kendi takdir edecektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...