"Sâni-i Hakîm her şey için o şeye münasip bir nokta-i kemal ve ona layık bir mertebe-i feyz-i vücut tayin edip ve o şeye, o nokta-i kemale say edip gitmek için..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah kâinatta, zerrelerden tut ta gezegenlere kadar, her şeye bir mükemmellik hedefi koymuştur. Yani varacağı en son ve en mükemmel bir nokta tayin etmiştir. Bu mükemmel noktaya gitmek için, her şeyin mahiyetinde bir meyil yaratılmış.

Meylin muzaaf hali, ihtiyaç haline dönüşür, artık o mükemmel noktaya ulaşmak bir ihtiyaç olur. Muzaaf ihtiyaç, iştiyak halini alır ve kemal noktaya gitmek; iştiyak haline dönüşmüş olur. İştiyakı incizap yani o şeyin cezbesine kapılma takip eder.

Eşyadaki bu incizap, iştiyak, ihtiyaç ve meyil, Allah’ın, uyulması gereken fıtrî emirleri gibi, eşyanın kemal hedefine gitmesinde bir plan ve program hükmüne geçerler. Lakin yine de bu hedefe giderken birtakım engel ve zorluklar karşısına çıkar. Bu mânileri ve zorlukları ortadan kaldırıp hedefe götüren şey, Allah’ın rububiyet sıfatıdır, yani ilahi terbiyedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...