"Sâni-i Zülcelâl, cisim ve cismanî olmadığı için, zaman ve mekân Onu kayıt altına alamaz... Onun fiiline perde çekemez; teveccühünde tecezzî ve inkısam olmaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Teveccüh" burada, Allah’ın mahlukat ve mevcudat ile teker teker ilgilenmesi ve herbir mevcudun tedbir ve idaresini görmesi anlamındadır.

Bir valiye yüz kişi aynı anda müracaat etse, vali hepsine aynı anda teveccüh edemez. Yani aynı anda hepsini dinleyip işlerini göremez; ancak birisine teveccüh edip birisi ile ilgilenebilir. Bu, insanın zaman ve mekan ile kayıtlı olmasındandır. Zaman ve mekan içinde olan bir şey, zaman ve mekanın kayıtlarına mahkumdur.

Ama Allah, sonsuz sıfatlara sahip olduğu için, hem de zaman ve mekandan münezzeh olduğundan, bir anda sayısız mevcudat ile ilgilenip, onların tedbir ve idaresini görebilir. Halihazırdaki sayısız atomların ve galaksilerin, mükemmel bir şekilde tedbir ve idare edilmesi meselemizi ispat ediyor. Allah bir atomla ilgilenirken, başka atomlarla da aynı anda ilgilenebilir, bir atom zerreciği Allah’ın teveccüh ve nazarını kendine hapsedemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
huradam54
yani allahı inkar eden bir kişi burayı okusa kafi gelir bence
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...