Block title
Block content

Şecere-i tuba ve şecere-i zakkum nedir? Neyi temsil ediyorlar? Her iki ağacın çekirdeği ve nüvesi nasıl ene oluyor? Yani aynı şeyden iki farklı ağacın ve şecerenin meydana gelmesinin hikmeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şecere-i tuba bir cennet ağacıdır,  şecere-i zakkum da cehennemde bir ağaçtır. Biri ebedî saadeti, diğeri ise daimî bir azabı temsil ederler.

İkinci Söz’de “… İman bir manevî tûbâ-i cennet çekirdeğini taşıyor. Küfür ise manevî bir zakkum-u cehennem tohumunu saklıyor.”(1) buyruluyor. Bir başka risalede de her hasenenin kaynağının iman olduğu ders veriliyor. Buna göre başta farz ibadetler olmak üzere bütün ibadetler, bütün salih ameller ve güzel ahlâkın bütün şubeleri iman ağacının meyveleridir Dünya ahiretin tarlası olduğundan bütün bu güzellikler cennette Tuba ağacı olarak tezahür edecektir.

Aynı şekilde, bütün şirkler, isyanlar, günahlar da küfrün meyveleridir, onlar da ahirette zakkum ağacı olarak tezahür edeceklerdir.

Her iki ağaç da eneden, yani insana verilen o mükemmel istidadın doğru veya yanlış kullanılmalarından ortaya çıkar. Sadece bir örnek vermekle yetinelim:

İnsanda konuşma istidadı vardır. İnsan bu istidadını doğru kullandığında Kur’ân okuyarak ve hakikatlerini ilan ederek büyük sevaplar kazanır. Aynı istidadı, yanlış fikirleri yaymakta kullanan bir insan da büyük azaplara kendini hazırlar. Böylece aynı ağaçtan iki farklı meyve çıkmış olur.

Mesnevî-i Nuriye’de insan hakkında yapılan birbirinden güzel tespitlerin birinde “…Öyle bir fiilin mahsulüdür ki, istidadı irade ettiği şeyi kendisine veriyor.”(2) buyrulur. Bir elma ağacı sadece elma meyvesi verir, armut veremez. Cebrail aleyhisselam  vahiy meleğidir, onun da ruhları kabzetmek gibi bir görevi yoktur, bu görev Azrail aleyhisselama aittir, o da vahiy getiremez. İnsan bu noktada bütün varlıklardan farklıdır. O yüksek ve cami istidadını dilediği gibi kullanmasına izin verilmiştir.

Hayır, yolunda gidenlerin de şerri takib edenlerin de enelerinin mahiyeti aynıdır, farklılıklar enenin doğru veya yanlış kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, İkinci Söz.
(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Zerre.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...