"Suda kesifin aksi, aslın aynı değilse, nuranîde gayrı da değil... Havada aynıdır. Hava aynasında bir kelime milyonlar kelimat olur." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Aksetme yaratmak mı oluyor?
- Mesela aynada yansımada maddi bir yaratma yok ama aynada görünüm değişiyor. Ne dersiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Suda kesifin aksi, aslın aynı değilse, nuranide gayrı da değil... Hava da aynıdır. Hava aynasında bir kelime milyonlar kelimat olur. Kudretin şu matbaasında sırr-ı tenasülü, kalem-i sun-u İlahi acip istinsah ediyor." (İşârât)

Burada yansımanın derecelerinden bahsediyor. Kesif bir şeyin sudaki yansıması yansıyan şeyin aynısı değildir. Mesela, kedinin sudaki aksi kedinin aynısı değil sadece görüntüsüdür.

Işığın suda yansıması ışığın kendisi gibidir. Çünkü ışık nurani olduğu için suya yansırken büyük ölçekte aynı ile yansır, bir kesifin yansıması gibi yansımaz.

Işığın havada yansıması birebir aynıdır. Çünkü hem ışık hem hava nurani olduğu için yansıma aynı ile gerçekleşir. Nurani varlıkların hem yansıması hem yansıyan mahalli aynı ile oluyor.

Mesela Güneş'in ısı ve ışığı hava aynasından geçerken bütün özelliklerini koruyarak geçer ve bize öyle ulaşır. Şayet hava kesif olmuş olsa idi, Güneş'in ısısı ve ışığı bize ulaşamazdı. Biz de onun ısı ve ışığından faydalanamazdık.

Unsurlar içinde en kesif topraktır, sonra su sonra ateş sonra hava gelmektedir. Hava diğer üç unsura göre, en nurani olan bir unsurdur. Bu sebeple Güneş'in ısı ve ışığı havadan gelip geçiyor.

Soru: Aksetme yaratmak mı oluyor? Mesela aynada yansımada maddi bir yaratma yok ama aynada görünüm değişiyor. Ne dersiniz?

Üstad'ımız bu meseleye "kudretin sanat kalemi ile çoğaltma" manasını verdiğinden, her yeni manzara yeniden yaratılmaktadır. Dolayısıyla aynalardan tezahür eden görüntü ve yansımalar da yaratılmaktadır diye anlaşılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Aynada kesif bir şeyin görüntüsünün değişmesi yaratma mı oluyor?

Görüntü değişiyor ama maddi olarak farklı bir durum yok. Aynanın maddesi yine aynıdır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sorunuz tam anlaşılmıyor biraz daha açmanızı rica ederiz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin

Ben ayna karşısına sürekli farklı şekilde giyinip gelsem, aynadaki suretler de sürekli değişir. Aynada görüntüler değişmiş olur. Halbuki ayna madde olarak aynıdır.

Görüntülerin değişmesi, yaratma eylemi midir? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Elbiseyi değiştirmeyi sen istersin değiştiren ise Allah'tır bu cihetle bir yaratmadır. İnsan kendi fiillerinin yaratıcısı değildir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...