Üstad Hazretleri, ifsad edilmiş kuvve-i vahimeden bahsetmektedir. Peki bu kuvve, nasıl ifsad oluyor, ifsad olduktan sonra nasıl ıslah olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi kuvvelerin ifsat edilmesi; menfi felsefenin eğitim yolu ile ifşa edilmesi, imana zıt fikirlerin bilimsel bir hakikatmiş gibi insanlara lanse edilmesi, günah ve dalaletleri neşreden vasıta ve araçların çoğalması... İnsi ve cinni şeytanların ilkaatları, gibi sebeplerin hepsi vehim kuvvetini daha da şiddetlendirip insanları küfür ve inkara sevk etmekte kuvvetli birer araç şeklinde kullanılıyor.

Çevrenin insan üstünde ister müspet ister menfi olsun, kuvvetli bir tesiri olduğu bir vakıadır. Biz bu tesiri müspet cihetine çevirmek istiyorsak, menfi felsefeye karşı Risale-i Nurları günaha davet edici çevreye karşı, hayra davet eden cemaat çevresini istimal etmeliyiz. Yani kendimizi muhafaza etmek için, Risale-i Nur ve cemaat kalesine sığınmalıyız. Yoksa felsefeye ve menfi çevreye karşı tek başımıza karşı koymamız mümkün değildir.

Nefis ve ona yardımcı olan menfi kuvveleri, iman ve İslam suyu ile ıslah edebiliriz. Yoksa, günümüzün menfi fikirleri ve yaşam düzeni o kuvvelere yardım ve kuvvet verir ve içinden çıkılamaz noktalara sürükler. Öyle ise bu menfi kuvvelerin ifsatlarını ancak müspet bir çevre ve tesirli bir iman hizmeti ile iyileştirebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR