Üstad Hazretlerinin “Cübbe Meselesi”ni izah eder misiniz, şu anda cübbe kimde ve nerededir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Saniyen: O zamanda büyük âlimler, bana karşı üstadlık vaziyeti değil, ya rakip veyahut teslimiyet derecesine girdikleri için bana cübbe giydirecek ve üstadlık vaziyetini alacak kendilerine güvenenler bulunmadı. Ve evliya-yı azimeden dört beş zâtın vefat etmeleri cihetiyle, elli altı senedir icazetin zahir alâmeti olan cübbeyi giymek ve bir üstadın elini öpmek, üstadlığını kabul etmek hakkımı bugünlerde, yüz senelik bir mesafede Hazret-i Mevlânâ Zülcenâheyn Hâlid Ziyâeddin kendi cübbesini, o cübbeye sarılan bir sarıkla, pek garip bir tarzda bana giydirmek için gönderdiğini bazı emarelerle bana kanaat geldi. Ben de o mübarek ve yüz yaşında cübbeyi giyiyorum. Cenab-ı Hakk'a yüz binler şükrediyorum. (Haşiye)

Haşiye: Bu mübarek emaneti Risale-i Nur talebelerinden ve ahiret hemşirelerimizden Âsiye namında bir muhterem hanımın eliyle aldım." (1)

Üstad Hazretleri, Ekim 1951'de cübbesi ile bazı eşyalarını Urfa'ya göndermiş, kendisinin de sonra geleceğini söylemiştir. Bilindiği gibi Üstad Urfa'da vefat etmiştir. Mezkûr cübbe merhum Abdülkadir Badıllı Ağabey'de idi ve Urfa'daki müzede muhafaza edilmektedir.

(1) bk. Kastamonu Lahikası.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Hilal36580
Allah razı olsun ... çok teşekkür ederim...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...