Üstad'ın bahsettiği hakiki Hristiyanlığı biraz açar mısınız? Üstad, onların Kur'an’a tabi olacaklarını söylüyor. Yani onlar da bizim gibi namaz kılıp oruç mu tutacaklar? "Tasaffi etmiş hakiki Hristiyanlık" ne demek?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tarih boyunca Hristiyanlar kendi diyarlarında bizler kendi diyarımızda yaşarken, son asırda gidip gelmeler oldu. İslam ülkelerinden milyonlarca Müslüman Hristiyanların ülkelerine gitti. Neticede yüz binlerce Hristiyan İslam’a girdi.

Ayrıca pek çok Hristiyan teslise şüphe ile bakmaya başladı. Öyle ki 1980’li yıllarda papa, "Biz Müslümanlarla aynı Allah’a inanıyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Bununla beraber, kanaatimizce Üstad'ın bu ifadesini bütün Hristiyanların Müslüman olacakları şeklinde anlamak yerine, onların, dinlerindeki hurafelerden sıyrılıp tevhid inancına girecekleri şeklinde değerlendirmek daha doğru olur. Bunlardan belirli bir kısmı tamamen İslamı seçeceği gibi, belirli bir kısmı da hurafelerden sıyrılacak. Lakin dinlerinde sebat edecektir. İşte bunlar için Üstadımız "Müslüman İseviler" demektedir. Yani ismi Hristiyan, fakat sıfatı Müslüman olacak ve her türlü doğruyu İslam'dan ve Kur'andan alarak teslisi bırakacak, Peygamberimize (asm) inanacak, Kur'anı kabul edeceklerdir.

Zira asırların ruha sinmiş tesirini birden ortadan kaldırmak çok kolay değildir. Ama onların pek çok meselede itikadlarını tashih etmeleri de az bir merhale değildir. Zaten hakiki Hristiyanlık İslam’a zıt olamaz, her ikisi de semavi dinlerdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kamiloglu2005@h...

peki bu durumda,

"dinlerindeki hurafelerden sıyrılıp tevhid inancına girecek" olan hristiyanlar ehli necat mı ? cennetlik mi ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Tevhit inancına girmesi demek İslam'a inanması anlamına geldiği için elbette ehli necat olacaklar. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...