"Yağmur suyunun acip bir su olup, nizamı garip, imtizâcât-ı kimyeviyesi size meçhul olduğuna işarettir." İzah eder misiniz; su, hidrojen ve oksijenin imtizacından oluşmuyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

مَاۤءً Semadan gelen karlar, dolular, sular olduğu halde yalnız suların zikredilmesi, en büyük istifadeyi temin eden, su olduğuna işarettir. مَاءً kelimesinde tenkiri ifade eden tenvin ise, yağmur suyunun acip bir su olup, nizamı garip, imtizâcât-ı kimyeviyesi size meçhul olduğuna işarettir."(1)

Yağmur suyunun nasıl ve hangi sebepler tahtında oluştuğunu fen ilimleri dört başı mamur bir şekilde izah edemiyor. İşte “mai” kelimesinde tenvindeki tenkir, yani belirsizlik tamlaması, yağmur suyunun meçhul bileşenine işaret ediyor. Yağmur suyunun kimyevi bileşeni halen tam bir muamma olarak kabul ediliyor.

Tıp nasıl vücudun büyük bir kısmını tam keşfedememiş ise, kimya ilmi de suyun bileşenlerini tam manası ile keşfedememiştir. Suyun bileşeni ile ilgili tespitler keşfedilmiş olanlardır, bir de keşfedilmemiş olanlar vardır.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Sûresi, 21 ve 22. Ayetlerin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...