Yalan ile doğrunun arasındaki mesafe kalkmış, âdeta omuz omuza vermiş. Bu zamanın insanı ile sahabeler kıyaslanabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İçinde yaşadığımız zaman dilimi; hem Kur’an ve sünnet kaynaklarından uzak olması, hem yalan ile doğruluğun iç içe geçmesi, hem her türlü ahlaksızlığın normal ve yaygın bir şekilde işleniyor olması, hem iman zafiyeti, hem ibadetlerin terk edilmesi, hem büyük günahların serbestçe işleniyor olması gibi cihetler, bu zamandaki bir insanın sahabeye yetişmesini imkânsız kılıyor.

Doğruluk için malını, canını bile hiçe sayan sahabe ile pazarda iki kuruş daha fazla kazanmak için, bazen kırk yalan söyleyen, hile yapan bu zaman insanının mukayesesi elbette mümkün değildir.

İnsanın ruhunda ve terbiyesinde, bulunduğu muhitin ve şartların büyük bir tesiri vardır. İnsan kendini bunlardan kolay kolay muhafaza edemez. Yalan ile doğruluğun aynı tezgâhta satıldığı, aralarındaki farkın iyice kapandığı bir muhitte, insanın doğruluk abidesi olması çok zordur.

Sahabe neslinde doğruluk ile yalan arasındaki fark sera ile süreyya gibi açılmış, doğruluk güneş gibi parlamıştır. Böyle bir iklimde böyle bir çevrede yalan söylemek âdeta imkânsız hale gelmiştir.

Sahabe asrında bütün güzellik ve mükemmellikler Peygamber Efendimiz’in (asm) şahsında en ileri derecesiyle ve en mükemmel şekilde sergilenmiştir. Bütün güzellikleri ve mükemmellikleri hayata geçirip, insanların önünde canlı bir levha haline dönüştüren en büyük rehber, en azim bir numune Peygamber Efendimiz (asm)'dir.

Bu eşsiz ve mükemmel rehberi kendilerine numune-i imtisal yapan, onun (asm) her hâlini kendi hayatına tatbik edenler sahabelerdir. Yani Asr-ı saadet manevi bir pazar, bu pazarın en güzide ve en parlak metaı ise Peygamber Efendimiz (asm)'in sıdkı ve ahlakıdır.

Güzellikleri ve mükemmellikleri düşünmek başka, canlı bir misalini görmek çok daha başkadır. Peygamber Efendimiz (asm) ve onun dönemi güzellik ve mükemmelliklerin canlı, taze ve tesirli bir misalidir. Sahabenin üstünlüğünün bir sırrı da bu noktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...