Yedinci Lem'a Beşinci Vecih'te sahabenin istikbalde muttasıf oldukları ayrı ayrı mümtaz has sıfatları sayılmaktadır. Burayı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Muhammed Allah’ın Resulüdür. Onunla beraber olanlar da kâfirlere karşı şiddetli, kendi aralarında ise pek merhametlidirler. Sen onların rükû ve secde ettiklerini görürsün. Onlar Allah’ın lütfunu ve rızasını ararlar... (Fetih, 48/29)

“Onunla beraber olanlar.” Bu ayet Hazreti Ebu Bekir (ra)’a işaret ediyor; Hz. Peygamber (asm) ile olan dostluğunu vurguluyor.

“Kâfirlere karşı şiddetli.” Bu ayet Hazreti Ömer (ra)’a işaret edip; onun ne kadar adil ve kudretli bir halife olacağını vurguluyor. Hz. Ömer'in zamanındaki fetihler ve haşmetli İslam devleti bu hakikati ispata kâfidir.

“Kendi aralarında merhametli.” Bu ayet Hz. Osman (ra)’a işaret edip; onun ne kadar halim ve şefkatli bir halife olacağını vurguluyor. Hz. Osman’ın (ra), dönemindeki dâhili ihtilaflarda büyük bir fedakârlık ve şefkat göstererek, kendi ruhunu feda etmesi onun müminlere ne kadar merhametli olduğunu gösteriyor.

"Sen onların rükû ve secde ettiklerini görürsün. Onlar Allah’ın lûtfunu ve rızasını ararlar." Bu ayette Hz. Ali Efendimize (ra) işaret ediyor. Hem dâhildeki fitneler hem saltanatın ağır ve karmaşık işleri Hz. Ali (ra)’ı takva ve ibadetten alıkoyamamıştır. O en zor ve en ağır şartlarda bile ibadet ve zikirden gaflet etmemiş, zühd ve takvası dillere destan olmuştur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ufukalem
Hz. Zeynelâbidîn ve Taus-u Yemenî'nin çok secde etmekten alınlarında kalıcı iz mi belirmişti? "Evet o kadar acib fitneler ve dağdağa-i siyaset içinde, gece ve gündüzde Zeynelâbidîn gibi bin rek'at namaz kılan ve Taus-u Yemenî gibi, kırk sene yatsı abdestiyle sabah namazını eda eden çok mühim pek çok zâtlar, مَثَلُهُمْ فِى التَّوْرَيةِ sırrını göstermişlerdir."
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Çok namaz kılanların alnında secde izi görülür bu günümüzde ki insanlarda bile vardır. Özellikle tabiin döneminde salihlerin çok fazla secde ve ibadet etmeleri harikulade bir seviyeye ulaşmıştır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...