"Ayinede görünen güneşin misalleri güneşindir ve onunla münasebettardır denilse haktır; fakat o güneşçiklerin ayinesine küre-i arz takılmaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, her bir âyinede görünen güneşin misalleri güneşindir ve onunla münasebettardır denilse haktır; fakat o güneşçiklerin âyinesine küre-i arz takılmaz ve onun cazibesiyle bağlanmaz!" (Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Dokuzuncu Kısım)

Aynada yansıyan Güneş'in tecellisine "Bu Güneş'indir veya bu Güneş'tendir." denilebilir. Ama aynanın içinde ki misali güneşin tecellisine güneş muamelesi yapmak, gerçek bir güneş gibi telakki etmek doğru olmaz.

Mesela, aynada görünen misali bir çiçeği koklasak, çiçek gibi kokmaz. Çünkü o sadece bir yansıma ve bir görüntüdür, gerçek çiçek değildir. Aynı şekilde küçük bir aynada yansıyan güneşin yansımalarına gerçek bir güneş gibi bakamayız. Mesela, aynada yansıyan misali güneşe dünyayı ve gezegenleri bağlayıp onun etrafında döndüremeyiz.

Allah’ın Cemil ismi bir çiçekte tecelli etti ve o çiçek güzelleşti. Ama sonsuz olan o Cemil ismi o çiçek aynasındaki güzelliğin aynısı ve birebir kendisi değildir. Çiçeğin o cüzi güzelliği, Cemil isminin bir tecellisidir, ama Cemil isminin kendisi ve aynısı değildir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Vücud-i misali" ve "vücud-i harici" kavramlarını izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yağmur70

Sayfanızdan,cevaplarınızdan çok istifade ediyorum.Allah razı olsun.Emeği olan bütün kardeşlerimizden.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...