"Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatta muazzam bir temizlik ve eşsiz bir güzellik hâkimdir. Sönmüş bir yıldızı kara delik temizlerken, ölmüş bir hayvan leşini ise temizlik memurları hükmünde olan leş yiyici hayvanlar temizleyerek her tarafı temiz ve nezih tutuyorlar.

İnsanın müdahalesi olmasa kara, hava ve denizler gayet nezih ve temiz olacaklar. Ama insan müdahale ettiğinde denizler, hava ve karalar kirlenip hoş olmayan bir tabloya dönüşüyorlar. Denizlerin çöp ve atıklarla, havanın zararlı gazlarla ve karaların rastgele yapılaşma ile kirletilmesi, beşerin bulaşık eli yani müdahalesi ile oluyor.

. “Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor.”(1) cümlesi bunları ifade ediliyor.

Yaptıklarının bir kısmını tatsınlar diye insanların kendi ellerinin kazandığı şeyler yüzünden karada ve denizde fesat ortaya çıktı. Umulur ki onlar hakka dönerler.” (Rum Suresi, 41) ayeti de bu hakikati ifade etmektedir.

İnsan kâinattaki nizam ve intizamı bozmasa, her şey gayet nezih ve temiz kalacaktır.

Ek bilgiler için tıklayınız:

- KÂİNATTA HÜKÜMFERMA İLAHÎ ADALET KARŞISINDA GÜNÜMÜZ İNSANININ NEZAFET, İKTİSAT, İBADET VE ADALETİ

- Bediüzzaman Said Nursi'nin Çevre Anlayışı

(1) bk. Lem'alar, Otuzuncu Lem'a, İkinci Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...