Bir zerre, kocaman şemsi tecelli ile, yani in’ikâs itibarıyla istiâb eder, içine alır. Fakat küçücük iki zerreyi bizzat, yani hacimleri itibarıyla içine alamaz... Cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Genel olarak anlatılanı özetlersek: İçerisinde güneşin ışıldadığı damlada, ya gerçekten bir güneş vardır ya da gerçek bir güneşin yansıması yani aynasıdır. Eğer gerçekten bir damlada gerçek bir güneşin varlığına kabul edersek, her parlak şeyde bir güneş kabul etmek zorunda kalırız. Yani aynalar sayısınca güneşler.

“Zerre” ve “zerredeki güneş” benzetmesinde anlatılan “zerre” kendiliğinden (ilim ve kudret bakımından) bir hiç olan varlıkları; “zerrede görülen güneş” ise zerre gibi varlıklarda görülen muhteşem ilim ve kudret tecellileridir. Zerre gibi küçük bir şeyin güneş kadar büyük işler görüyor olması, o işleri o zerrenin görmediğini gösteriyor. Belki o zerrede o işleri yapabilecek birinin muhteşem ilim, şuur ve kudretini gösteriyor.

Buna göz misali veriliyor. Gözün hayatiyetinin ve fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devamı için âsaba (sinirlere, yani gözde medya gelen hadiseleri beynin görme merkezleri götüren ve görmek için gözün içindeki ve dışındaki kasların hareketliliğini sağlayan sinirlere), evride (toplar damarlara, yani hücrede meydana zehirli arıkları alıp götüren damarlara) ve şerayine (atardamarlara, yani hücrelerin oksijen, gıda ve vücudun başka yerlerinde üretilip hücrenin düzenli çalışması için gerekli maddeleri hücreye getiren damarlara) hükmünün geçmesi lazımdır.

Bu da ancak her göz hücresinin tüm beden hakkında bilgisinin bulunması ve de tüm bedene hükmünün geçmesi ile mümkündür. Aynı mantık tüm diğer beden hücreleri için, hatta tüm canlıların her bir hücresi için de geçerlidir. Her damlada bir güneş yerine gökte bir güneşi kabul edip bütün damlalardaki güneşleri ona atfetmek gibi; her şeyde ilahî bir ilim, şuur ve kudret vehmetmek yerine her şeye alim ve kadir bir tek Allah’ı kabul etmek son derece kolay ve makuldur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...