"Bu itibarla, bir semere şecerenin tamamına, belki o şecerenin nev’ine, belki küre-i arza nâzırdır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir meyvenin meydana gelmesi için ağacın, ağacın teşekkülü için de bütün kâinatın fabrika gibi mükemmel bir şekilde işlemesi lazımdır. Malum olduğu üzere güneş, toprak, hava ve su unsurları olmadan meyve teşekkül etmiyor. Demek bir meyvenin bu saydığımız unsurların her birine nâzır bir gözü olması gerekiyor.

İnsan, başındaki saçı yapamazken, ağacın meyve yapmasına nasıl inanılabilir?! Akşam yatıyoruz, sabahleyin kalkıyoruz ki saçımız ve sakalımız bir miktar uzamış. Ağacın da bu noktada, bizden farkı yok. O da üzerindeki yaprakların yahut meyvelerin inkişafında bir iş görüyor değil. Ne o beklemekten öte bir şey yapıyor, ne de biz.

Bir meyvenin vücut bulma safhasında sebepler sadece perdedir, hakiki manada hiçbir müdahaleleri ve tesirleri yoktur. Ağacın bütün planını çekirdeğine yerleştiren, onu Fettah ismi ile açıp ağaç haline getiren ve başında meyveler bitiren Allah’tır. Ağaç ile elma arasında yaratma açısından hiçbir münasebet yoktur. Allah kudretini şu kâinattan çektiği an her şey helak olur. Zerreden yıldızlara kadar her şey Allah’ın kudreti ile ayakta durur, vazifesini onunla ifa eder. Onun kudreti olmadan hiçbir şey hareket edemez.

Fen ilimleri atomun ne denli mükemmel bir plan ve nizam üzerine hareket ettiğini, bütün beden ve kâinat ile münasebet içinde olduğunu kat’î olarak ortaya koyuyor. Yani bir zerrenin küçük bir hareketi ile kâinatın bütün sistemi arasında muazzam bir alâka var. Bir zerreye adım attırmak için, bütün kâinata hükmetmek lazımdır. Bu da ancak her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten kudreti nihayetsiz bir Zât'ın emri ve sevki ile mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...