"Bu nevi şeâire riyâ giremez ve ilân edilir. Nafile nev’inden de olsa, şahsî farzlardan daha ehemmiyetlidir." ifadelerini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

ŞEAİR: Adetler, İslam işaretleri. İslama ait kaideler.

Allahı anmak, hamdetmek, ezan okumak, cenaze ve bayram namazı kılmak gibi; bunlara şeâir-i İslamiye denir. Şeair, adeta hukuki umumiye nevinden cemiyete ait bir ubudiyettir. Birinin yapmasıyla o cemiyet umumen istifade ettiği gibi, onun terkiyle de umum cemaat mesul olur.

Bu noktadan mevzuyu değerlendirdiğimizde, bunları yapmakta herhangi bir gösteriş söz konusu olamaz. Nafile nevinden de olsa tüm İslam alemini alakalandırdığından şahsi farzlardan daha fazla ehemmiyet arzetmektedir.

Çünkü umumun hukukunun yanında, şahsın hukuku o kadar kıymet ifade etmemektedir. Her ne kadar şahsi ubudiyetin Cenab-ı Hakk'ın katında ayrı bir ehemmiyeti olsa da umumun hakkı noktasından değerlendirdiğimizde umumun hakkı ağır basmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

adba
misal verirmisiniz peki hangi durumda farz degilde şeair tercih edicez mesela??
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Burada anlatılmak istenen şey, şeairin farzların yerine ikame edilmesi değilde, İslamı temsil eden ve İslami adet hükmündeki şeairin, -herkesi ilgilendirmesi itibariyle - şahsi ve sadece kişiyi ilgilendiren farzlardan daha ehemmiyetli olduğunu ilan etmektir.
Şahsın üzerine farz olan vecibelerin tümü kastedilmektedir; genel bir kaidedir. Zira Şeair olan faz-ı kifaye eğer yapılmıyorsa, herkes günaha girmiş olur; şahsi farz yapılmazsa tek kişi günaha girmiş olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
adba
Allah razı olsun ikna olmak ayrı birsey. Çok zaman bu konu medar-ı bahs olmuş ve misal istendiginde tam oturan bir misal vermek zor oluyordu. demek asıl maksat başka. zaten biz gurbet ellerde de olsak rabbim isteyene veriyor ve bu site vasıtasıyla ummadığı yerden rızıklandırır sırrı zahir oluyor. Allah ebeden razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tarzan
şahsi fazlardan kasıt bazı farzlarmı yoksa bütün farzlarmı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Her şeair değil, farz-ı kifaye olan şeairler eğer uygulanmıyorsa, yaşanmıyorsa, herkes mesul olacağından dolayı, farz-ı ayn olan her ibadetten daha üstündür. Bu durum her zaman için geçerli değildir. Farz-ı kifayelerin yaşanmaması durumunda geçerlidir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Katreşha
Sarık şeairdir. Bu şeaire muhalif olarak şapka bidatına karşı, üstad sarık için "bu başla beraber çıkar" diye bütün ümmeti hem bidattan hem de farzı kifayenin mesuliyetinden kurtarmış... Allah ebeden Üstadımız dan razı olsun... Selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...