"Çekirdek öyle bir sandukçadır... Öyle bir destgâhtır... Öyle bir makinedir..." Çekirdek nasıl “sandık”, “tezgah” ve “makina” oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Elhâsıl; her bir ağacın evveli, öyle bir sandukça ve program ve âhiri, öyle bir târifename ve nümune ve zahiri, öyle bir musannâ hulle ve bir münakkaş libas ve bâtını, öyle bir fabrika ve destgâhtır ki, bu dört cihet öyle birbirine bakıyorlar."(1)

Çekirdek, ağacın her şeyini muhafaza ettiği için bir sandık gibidir. Sandıkta kıymetli şeyler saklandığı gibi, çekirdek de ağacın her şeyini taşıyan ve muhafaza eden küçük bir sandığa benziyor. Küçük bir çekirdek toprağa atılıyor, Fettah ismi ile açılıyor ve meyve veren muhteşem bir ağaç haline geliyor.

Çekirdek aynı zamanda ağacın ince hatlar ile işlendiği latif bir tezgâh ve makine gibidir. Tabiri yerinde ise, Allah, ağacı çekirdek tezgâhında işleyip çekirdeğin içindeki fennî makine kanunları ile yetiştirip besliyor. Bir bakıma çekirdek ağacın küçültülmüş ve hulasa edilmiş bir yapı taşı gibidir.

Yani çekirdekler öyle bir kudret harikasıdır ki, ağaçtan matlub bütün hikmet ve sırları üstünde gösterip Allah’ın isim ve sıfatlarına çok mükemmel bir ayna ve mazhar oluyorlar. Ağacın İsm-i Evvel'e mazhar olması, diğer mânalara hizmet etmesine engel teşkil etmiyor.

(1) bk. Şualar, İkinci Şua, Üçüncü Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...