"Demek, iman, şu remizde beyan edilen hakikat-i âliye-i nefsül emriyenin ünvanıdır; ve iman ile ondan istifade edebilir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, şu remizden, imanın azamet-i envârına bak ve dalâletin dehşetli zulümatını gör. Demek, iman, şu remizde beyan edilen hakikat-i âliye-i nefsül emriyenin ünvanıdır; ve iman ile ondan istifade edebilir. Eğer iman olmazsa: Nasıl ki kör, sağır, dilsiz, akılsız adama her şey mâdumdur; öyle de imansıza her şey mâdumdur, zulümatlıdır." (1)

Tahkiki iman, kainatı ışıklandıran bir lamba, hadiselerin sırrını açan bir anahtar, bütün eşyanın içyüzünü gösteren bir teleskop gibidir. Küfür ve inkar ise, imanın tam bir zıddı olarak kainatı karanlığa gömen, hadiseleri daha karmaşık hale getiren ve eşyanın içyüzü önünde kesif bir perde gibidir.

İmansızlık elektriğin kesilip bütün bir şehrin karanlığa gömülmesi gibi iken, iman ise elektrik ile bütün şehrin aydınlanması gibidir. İman Allah ile kul arasında bir irtibat iken, küfür o irtibatın kesilmesidir.

Mesela iman ışığı ile ölüme bakıldığında, ölüm, ebedi bir saadetin başlangıcıdır; küfür karanlığında bakıldığında ölüm bir hiçlik ve yokluktur. Kabir küfrün nazarında yılan ve çıyan kuyusu iken, imanın nazarında dostlara kavuşulan bir cennet bostanıdır...Evet sadece iman ile kainatın, insanın ve mevcudatın mahiyetinin ne olduğu izah edilebilir. İnsanın nerden geldiği, burada işinin ne olduğu, nereye gideceği ve gideceği yerde kendisinden ne isteneceği ile ilgili akıl ve felsefe ile anlaşılamayacak bütün konular, ancak iman ışığı ile aydınlanır.

“... Eğer iman olmazsa: Nasıl ki kör, sağır, dilsiz, akılsız adama her şey mâdumdur; öyle de, imansıza her şey mâdumdur, zulümatlıdır.”

ifadesi de meseleyi çok güzel bir şekilde özetlemektedir.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dördüncü Mektup, Birinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

elizem
İmanın- hakikat-i âliye-i nefsül emriyenin ünvanı olması- kavram olarak açıklansa mümkünmüdür acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu cümleyi kısaca şu şekilde tercüme edebiliriz; İman, temel ve yüksek hakikatlerin bulunmasında ve anlaşılmasında zihne hem  bir simge hem bir unvan  hem bir rehberdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...